//“آسترازنکا” کارآزمایی بالینی یک واکسن-دارو برای کووید-۱۹ را آغاز کرد

“آسترازنکا” کارآزمایی بالینی یک واکسن-دارو برای کووید-۱۹ را آغاز کرد

ايسنا : شرکت داروسازی بریتانیایی-سوئدی "آسترازنکا"(AstraZeneca) کارآزمایی بالینی یک "دارو-واکسن" را برای کمک به پیشگیری و درمان کووید-۱۹ آغاز کرده است و اولین گروه از داوطلبان در حال دریافت دوزهایی از این دارو هستند.

این شرکت که به طور جداگانه در حال تولید واکسن بالقوه کووید-۱۹ به همراه دانشمندان دانشگاه آکسفورد است، اعلام کرد: این دارو که با نام "AZD۷۴۴۲ "شناخته می‌شود ترکیبی از دو پادتن مونوکلونال است.

این شرکت همچنین افزود در آزمایشی که انجام می‌دهیم ۴۸ داوطلب سالم در انگلستان که سن آنها از ۱۸ تا ۵۵ سال است مورد آزمایش قرار خواهند گرفت و طی آن بر روی ایمنی و واکنش بدن به دارو و نحوه پردازش آن متمرکز خواهیم شد.

شرکت آسترازنکا گفت که این کارآزمایی نقطه عطفی در تولید دارو بوده است و این پتانسیل را دارد که به عنوان داروی پیشگیری از کووید-۱۹ و همچنین برای درمان بیمارانی که به کووید-۱۹ آلوده شده‌اند، عمل کند.

"سر منه پانگالوس"(Sir Mene Pangalos) معاون اجرایی تحقیقات دارویی این شرکت گفت: این آزمایش یک نقطه عطف مهم در ایجاد ترکیب پادتن مونوکلونال برای جلوگیری یا درمان کووید-۱۹ است. ترکیب آنتی بادی‌ها این پتانسیل را دارد تا علاوه بر کاهش احتمال مقاومت ویروسی، اثربخشی و هم دوام استفاده از دارو را بهبود بخشد.

منبع : https://www.isna.ir/news/99060504080

همرسانی خبر