//آمار مبتلایان و فوتی‌ها در سه ماه نخست چه می‌گوید؟ تصویر فصلی از شیوع کرونا

آمار مبتلایان و فوتی‌ها در سه ماه نخست چه می‌گوید؟ تصویر فصلی از شیوع کرونا

دنياي اقتصاد : بررسی آمارها در فصل بهار چند نکته را نشان می‌دهد. براین اساس بیشترین سطح ابتلای روزانه در ۱۵ خرداد ماه سال‌جاری ثبت شده که ۳۵۷۴ نفر بوده، اما کمترین میزان ابتلای روزانه نیز در ۱۳ اردیبهشت‌ماه با رقم ۸۰۲ نفر گزارش شده است. از سوی دیگر، بیشترین آمار فوتی‌های روزانه در بهار سال‌جاری، در ۱۶ فروردین به ۱۵۸ نفر در روز رسیده بود، این در حالی است که کمترین میزان فوتی روزانه نیز در ۵ خرداد ماه گزارش شد، که رقم فوتی‌ها تنها ۳۴ نفر گزارش شده است. میانگین فوتی‌های روزانه در فصل بهار ۸۸ نفر و میانگین مبتلایان روزانه ۱۹۸۰ نفر بوده است. به نظر می‌رسد آمار مبتلایان در نیمه فروردین و نیمه خرداد دو قله را فتح کرده است، که البته قله دوم بیشتر به دلیل افزایش قدرت تست‌گیری بوده است. از سوی دیگر، به نظر می‌رسد که در قله اول بیشتر استان‌های مرکزی درگیر این بیماری بودند، اما در قله دوم بیشتر استان‌های مرزی کشور با این بیماری دست و پنجه نرم کردند.

موج اول کرونا در فروردین

تقریبا چهار ماه از اعلام رسمی ورود کرونا به ایران می‌گذرد، سه ماه از این چهارماه در سال ۱۳۹۹ بوده است. به بیان دیگر، کرونا اولین فصل کامل خود را در بهار سال‌جاری پشت سرگذاشت. بهاری که از ابتدا با نگرانی و روند کاهشی مبتلایان همراه شد. اما هر چقدر روزها سپری شد، میزان نگرانی مردم کاهش یافت و تقریبا زندگی جریان طبیعی خود را پیدا کرد، هر چند که آمار کرونا هنوز در کشور نگران‌کننده است. آمارها نشان می‌دهد که تقریبا دو پیک بیماری در فصل نخست سال‌جاری در میزان مبتلایان مشاهده می‌شود. تا نیمه فروردین روند مبتلایان روزانه بیماری کرونا افزایشی گزارش شد، اما پس از آن یک روند نزولی در این بیماری مشاهده شد. این روند با وقفه یک هفته‌ای در آمار فوتی‌ها نیز مشاهده می‌شد. در یازده فروردین میزان مبتلایان روزانه با ثبت رقم ۳۱۸۶ نفر در روز قله نخست بیماری کرونا را ثبت کرد، پس از آن آمارها روند نسبتا نزولی را آغاز کردند. در ۱۶ فروردین ماه نیز میزان فوتی‌های روزانه به رقم ۱۵۸ نفر در روز رسید. در واقع پیک میزان ابتلای روزانه و مرگ روزانه با یک تاخیر ۵ روزه رقم خورد. به نظر می‌رسد که این افزایش میزان مبتلایان و فوتی‌ها بیشتر به دلیل افزایش تعاملات و رفت و آمدها در انتهای زمستان سال قبل بود. زیرا در ایام نوروز، میزان تعاملات اجتماعی به حداقل خود رسیده بود. بنابراین در انتهای فروردین ماه به مرور از سطح مبتلایان روزانه کاسته شد. در ۲۶ فروردین میزان فوتی‌ها روزانه به سطح دو رقمی وارد شد و در انتهای فروردین میزان مبتلایان روزانه کرونا نیز به رقم ۱۳۴۳ نفر در روز کاهش پیدا کرده بود. البته در آن زمان آزمایش‌های روزانه در سطح یازده تا ۱۲ هزار عدد در روز بود، که با سطح کنونی آن فاصله داشت. بسیاری معتقد بودند که با توجه به روند نزولی بیماری می‌توان آن را تا انتهای خرداد ماه مهار کرد.

اردیبهشت، ماه آرام کرونا

در ۴ ماه گذشته، اردیبهشت نسبت به ماه‌های دیگر، عملکرد مناسب‌تری را برجای گذاشت، زیرا هم میزان مبتلایان روزانه و هم میزان مرگ و میر روزانه پایین ثبت شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در تمام روزهای اردیبهشت میزان فوتی‌های روزانه در سطح دو رقمی باقی ماند. در اردیبهشت‌ماه میانگین فوتی‌های روزانه ۶۶ نفر ثبت شده است. همچنین در این ماه متوسط مبتلایان روزانه ۱۴۴۳ نفر بوده است. در این ماه کمترین ابتلای روزانه ثبت شد، به نحوی که در ۱۳ اردیبهشت رقم ابتلای روزانه به سطح ۸۰۲ نفر رسید. پس از نیمه اردیبهشت‌ماه، رقم مبتلایان دوباره روند صعودی به خود گرفت. در ابتدای این ماه نیز آزمایش‌های روزانه در سطح ۱۱ هزار نفر بود که در انتهای این ماه به رقم ۱۵ هزار نفر رسید. به بیان دیگر در این ماه ظرفیت آزمایش کرونایی افزایش یافت، تا شناسایی بیماران کرونایی در اردیبهشت بیشتر شود. تا انتهای اردیبهشت رقم مبتلایان روزانه در سطح ۲ هزار و فوتی‌ها در سطح ۶۰ نفر قرار داشت، اما این روند نزولی در ماه بعد تکرار نشد.

افزایش تلاطم خرداد ماه

در حالی که برخی از کارشناسان منتظر بودند روند نزولی مبتلایان و فوتی‌ها در انتهای فصل بهار در کشور تداوم داشته باشد، اما روند آمارها تغییر کرد. حتی گرمای هوا در خرداد نیز باعث نشد، که بیماری از کشور خارج شود، بر عکس در استان‌های جنوبی کشور میزان شیوع گسترده‌تر شد و دوباره روند مبتلایان و فوتی‌ها افزایشی شد. در دهه اول خرداد، متوسط فوتی‌های روزانه ۵۵ نفر بود، اما در دهه آخر خرداد این رقم به ۹۶ نفر افزایش یافت. این آمار نشان می‌دهد که روند بیماری کرونا در خرداد به‌طور کلی متفاوت شد. در دهه سوم خرداد در مجموع هزار ایرانی به دلیل بیماری کرونا فوت کرد، که رقم قابل توجهی محسوب می‌شود. از سوی دیگر بررسی آمارهای مبتلایان نشان می‌دهد که در ۱۵ خرداد میزان مبتلایان روزانه با یک روند افزایشی به سطح ۳۵۴۷ نفر رسید. این بیشترین مبتلایان روزانه از ابتدای روند آماردهی بوده است. البته باید توجه کرد که در ماه سوم بهار، میزان آزمایش‌های روزانه نیز افزایش یافت. در ابتدای خرداد آزمایش‌های روزانه در سطح ۱۵ هزار عدد بود که تا انتهای این ماه به رقم ۲۵ هزار عدد افزایش یافت. بنابراین در این ماه هم تعداد تست‌های روزانه، هم تعداد مبتلایان و هم تعداد فوتی‌ها روند افزایشی را ثبت کرد. اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که در هفته آخر خرداد نسبتا از سطح مبتلایان کاسته شده است و این امیدواری وجود دارد که در هفته‌های نخست تابستان سال‌جاری از سطح مرگ و میر روزانه کاسته شود.

روز گذشته آمار فوتی‌ها و مبتلایان نخستین ماه تیر نیز اعلام شد. براساس آمارها در نخستین روز تیرماه میزان مبتلایان به رقم ۲۳۶۸ نفر رسید. روز گذشته آمار فوتی‌ها به  ۱۱۶ نفر رسیده است. براساس آمارها میزان کل آزمایش‌های روزانه در روز گذشته به ۲۶ هزار و ۷۳۲ نفر رسیده که بیشترین سطح از ابتلا می‌رسد.

06-01
06-03

منبع : https://www.donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-3665453

همرسانی خبر