//آیا عینک می‌تواند از ورود‌کروناویروس به‌ چشم جلوگیری‌کند؟

آیا عینک می‌تواند از ورود‌کروناویروس به‌ چشم جلوگیری‌کند؟

اطلاعات : به دنبال شیوع پاندمی‌کووید ـ ۱۹ به همه توصیه شده که برای جلوگیری از سرایت ویروس کرونا ماسک بزنیم، فاصله اجتماعی را رعایت کنیم و در طول روز مدام دست‌های خود را بشوییم. به عقیده پژوهشگران چینی اقدام محافظتی چهارم می‌تواند محافظت از چشم‌ها باشد.

اما دانشمندان «دانشگاه جانز‌هاپکینز» در ایالات متحده به این نتیجه رسیده اند که هنوز شواهد بیشتری مورد نیاز است تا ثابت شود عینک زدن از حمله ویروس کووید ـ ‌۱۹ به چشم جلوگیری می‌کند. پزشکان «بیمارستان نانچانگ» و سه مرکز درمانی دیگر در چین روی ۲۷۶ مورد ابتلا به کووید ـ ۱۹ که در روزهای آغازین شیوع این بیماری به آن مبتلا شده بودند مطالعه کردند. آنها دریافتند درصد بیمارانی که بیش از ۸ ساعت در روز عینک به چشم می‌زدند بسیار کمتر از مابقی جمعیت مبتلایان بود.

بر این اساس، به چشم داشتن عینک طبی می‌تواند از عفونت به کووید ـ ۱۹ جلوگیری کند، چون مانع از این می‌شود که فرد چشم‌هایش را لمس کند و در نتیجه اگر ویروسی روی دست‌هایش باشد به چشم او منتقل نمی‌شود. گرچه در مطالعه انجام شده، شدت بیماری در افرادی که عینک طبی داشتند به اندازه بیمارانی بود که عینک نمی‌زدند.

اما تیم پژوهشی دانشگاه جانز‌هاپکینز علی رغم این که یافته آنها را قابل تأمل می‌دانند بر این عقیده هستند که نباید استفاده از عینک، شیلد یا دیگر تجهیزات محافظتی چشم برای پیشگیری از ابتلا به کووید ـ ۱۹ را یک نتیجه گیری اثبات شده تلقی کرد.

این مطالعه به زمانی برمی‌گردد که مدت اندکی از بیماری دنیاگیر کووید ـ ۱۹ گذشته بود و ماسک زدن و فاصله گذاری اجتماعی هنوز به عنوان تمهیدات بهداشتی و پیش‌گیری‌کننده شناخته نشده بودند. آنها پس از بررسی اطلاعات افرادی که پیش‌تر به کووید ـ ۱۹ مبتلا شده بودند و افرادی که به تازگی به آن دچار شده اند تأکید می‌کنند که لازم است مطالعات بیشتری انجام شوند تا بتوانند یافته‌های پژوهشگران چینی را تأیید کنند و معلوم شود که استفاده از پوشش محافظ چشم به عنوان یک اقدام دفاعی برای عموم مردم سودمند است.

منبع : https://www.ettelaat.com/?p=525670

همرسانی خبر