//اختراعات و نوآوری‌هایی که در بستر بحران‌های بین المللی خلق شده اند (قسمت اول)

اختراعات و نوآوری‌هایی که در بستر بحران‌های بین المللی خلق شده اند (قسمت اول)

یک مثل قدیمی وجود دارد که می‌گوید حتی تاریک‌ترین ابر‌ها می‌توانند پوششی نقره‌ای داشته باشند. درواقع در دل بسیاری از بحران‌های اساسی که در گذشته جهان را تحت تأثیر قرار داده است نوآوری‌ها و اختراعاتی متولد شده اند که جهان را متحول کرده اند. درست همانطور که اکنون همه ما با همه گیری COVID-۱۹ رو به رو شده ایم و منتظر نوآوری‌های جدید و هیجان انگیزی هستیم که نجاتمان دهد، در طول سالیان گذشته نیز این شرایط وجود داشته است.


به گزارش پالانيوز و به نقل از انتخاب، با نگاهی به تاریخ، ما حداقل ۳۰ اختراع و اکتشاف انقلابی را شاهد خواهیم بود که در دل بحران‌های اجتماعی و اقتصادی بین المللی متولد شده اند. در این مطلب سریالی قصد داریم به معرفی این ابداعات و احتراعات تاریخی و ارزشمند بپردازیم:

همه گیری طاعون سیاه: چاپخانه
همه گیری طاعون سیاه در سال ۱۳۴۶ منجر به جان باختن ۲۰۰ میلیون نفر در اوراسیا و آفریقا شد. در نتیجه بسیاری از افراد بازمانده از این فاجعه در تلاش بودند خاطرات خود را مکتوب کنند. افزون بر این ها، شیوع این بیماری جمعیت راهبان مذهبی را واداشت که به جای دستنویس کردن مکتوبات خود سعی کردند که نوشته‌های خود را چاپ کنند. درواقع با توجه به به مازاد دستمال، کاغذ ارزان‌تر شد و این موضوع نیز به نوبه خود منجر به ایجاد جوهر‌های نفتی شد. این عوامل باعث پیشرفت تولید چاپ شد که در حدود سال ۱۴۴۰ اختراع شد.

همه گیری طاعون سیاه: نظریه گرانش نیوتن
بیماری همه گیر طاعون سیاه به طور منظم تا قرن ۱۹ عود کرد. یکی از مشهورترین شیوع‌های این بیماری در لندن در سال ۱۶۶۵ رخ داد و تقریباً یک چهارم از جمعیت این شهر را از بین برد. این بیماری باعث شد تا یکی از چهره‌های پیشگام علمی: آیزاک نیوتون خود در لینکلنشر قرنطینه کند و جالب است که در همین منطقه افسانه مشهور افتادن سیب از درخت و نظریه گرانش وی ابداع شد.

همه گیری وبا ۱۸۵۴: اپیدمیولوژی
سومین شیوع شدید همه گیری وبا در سال ۱۸۵۴ در لندن باعث کشته شدن ۶۱۶ نفر شد. پزشک مشهور جان اسنو عمیقاً شیوع این بیماری و علت آن را بررسی کرد: منبعی که آب آلوده‌ای بود که از پمپ واقع در خیابان براد (واقع در خیابان برادویک) نشت می‌یافت. یافته‌های اسنو ثابت کرد که این بیماری به جای اینکه در هوا پخش باشد، در آب زندگی می‌کند و تحقیقات او زمینه را برای بررسی همه گیری‌های مدرن فراهم کرده است. یافته‌های وی الهام‌بخش تغییرات اساسی در آب و تصفیه فاضلاب لندن شد که این کار موجب تغییرات مشابهی در دیگر شهر‌ها و پیشرفت قابل توجهی در بهداشت عمومی در سراسر جهان شد.

منبع : entekhab.ir/002If1

همرسانی خبر