//ارائه روش جدیدی برای بررسی توانایی بدن در خنثی کردن کروناویروس

ارائه روش جدیدی برای بررسی توانایی بدن در خنثی کردن کروناویروس

ايسنا : پژوهشگران آمریکایی، روش جدیدی برای بررسی توانایی پادتن‌ها در خنثی کردن کروناویروس ابداع کرده‌اند که می‌تواند به مقابله بهتر با این ویروس کمک کند.

پژوهشگران "دانشگاه راکفلر "(RUP) آمریکا، روش جدیدی ابداع کرده‌اند که می‌تواند توانایی پادتن‌ها را در خنثی کردن کروناویروس، به سرعت مورد بررسی قرار دهد. این روش می‌تواند به پژوهشگران کمک کند تا بفهمند که بیماران، مستعد ابتلای دوباره به کروناویروس هستند یا خیر. همچنین می‌توان از این روش برای ارزیابی کارآیی واکسن‌های آزمایشی و درمان‌های مبتنی بر پادتن برای مقابله با کروناویروس استفاده کرد.

بدن افراد مبتلا به کووید- ۱۹، پادتن‌های خنثی‌کننده‌ای تولید می‌کند که می‌توانند عفونی شدن سلول‌ها توسط کروناویروس را متوقف کنند. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که قدرت واکنش پادتن در بیماران، متفاوت است اما این موضوع هنوز مشخص نشده که پادتن‌های خنثی کننده، تا چه مدت در خون باقی می‌مانند و به محافظت از بدن در برابر عفونت دوباره می‌پردازند.

 در هر حال، تلاش برای درمان کووید- ۱۹ به وسیله پادتن یا پلاسمای خون همچنان ادامه دارد. به علاوه، هر واکسنی که برای درمان موفقیت‌آمیز کووید- ۱۹ ابداع می‌شود، باید بتواند تولید پادتن‌های خنثی کننده را تقویت کند.

پادتن‌های خنثی‌کننده می‌توانند نقش مهمی در کاهش فشار ناشی از کووید- ۱۹ در سراسر جهان بر عهده داشته باشند. به همین دلیل، ارائه یک روش فوری، دقیق و ساده برای بررسی فعالیت پادتن‌های خنثی کننده می‌تواند به ارزیابی ایمنی بدن در برابر کروناویروس کمک کند.

آزمایش پادتن با استفاده از خود کروناویروس‌، به کار زیادی نیاز دارد و همین ویژگی، کاربرد آن را محدود می‌کند. پژوهشگران در این پروژه به جای استفاده از کروناویروس، ویروس‌های ایمن‌تری را به کار بردند تا خنثی سازی فعالیت پادتن‌ها را آزمایش کنند.

برخی از این ویروس‌های جانشین، امکان تکثیر ندارند؛ به همین دلیل برای استفاده در آزمایشگاه، ایمن‌تر هستند. پژوهشگران این ویروس‌ها را مهندسی کردند تا سلول‌ها فلورسنت تولید کنند و بدین ترتیب، ردیابی عفونت برای پژوهشگران ساده‌تر باشد.

پژوهشگران در این آزمایش‌ها موفق شدند تنها طی چند هفته، قابلیت خنثی‌سازی را در صدها نمونه پلاسما و پادتن تشخیص دهند.

این پژوهش، در مجله "Journal of Experimental Medicine" به چاپ رسید.

منبع : https://www.isna.ir/news/99050100438

همرسانی خبر