//اغلب داروهای مرتبط با کرونا، بیمارستانی هستند

اغلب داروهای مرتبط با کرونا، بیمارستانی هستند

آرمان مليرئيس سازمان غذا و دارو با اشاره به کاهش مراجعه به داروخانه‌ها در شرايط کرونا و با وجود فعاليت آنها حتي در ايام تعطيل، گفت: اما متاسفانه داروخانه ها از هيچ‌گونه مساعدتي برخوردار نشدند؛ در حالي که درآمد آنها تا حد زيادي کاهش يافته و اين موضوع يکي از مشکلات فعلي همکاران ما در داروخانه‌ها است.دکتر محمدرضا شانه‌ساز در نشست خبري به مناسبت روز داروساز افزود: زادروز تولد محمد بن ذکريا رازي به نام داروساز نام‌گذاري شده است. در ايام شيوع کرونا داروسازان خدمات قابل توجهي چه در صنعت و چه در داروخانه‌ها ارائه کرده‌اند و در زمان‌هايي که خيلي از مشاغل تشويق به خانه نشيني و دورکاري شدند، همکاران ما فعال بوده و در حال خدمت رساني به مردم بودند. در ايامي که هنوز داروي قطعي براي درمان کرونا معرفي نشده است، هر دارويي که اعلام شد مي‌تواند به درمان کرونا کمک کن، در بازه زماني کوتاه مدتي توليد آن در کشور آغاز شد؛ تا جايي که حتي در برخي موارد به توليد مواد اوليه دارو نيز دست پيدا کرديم. وي با تاکيد بر اين که توانمندي‌هاي ايران در اين زمينه مثال زدني است، گفت: اين توانمندي‌ها در سال‌هاي بعد از انقلاب به همت داروسازان رخ داد تا جايي که امروز 97 درصد از داروهاي مورد نيازمان را داخل کشور توليد مي‌کنيم؛ يعني بسياري از اقلام هاي تک به ميزان کافي در حوزه داروسازي توسط شرکت‌هاي دانش بنيان توليد مي‌شود. با توجه به اين که نزديک به سه دهه از فعاليت بنده در حوزه داروسازي مي‌گذرد، ادعا مي‌کنم که هر داروي جديدي که در دنيا وارد شود همکاران داروساز ما مي‌توانند ظرف دو سال آنها را توليد کند.شانه‌ساز در ادامه سخنان خود با اشاره به اينکه 3 درصد داروهاي مصرفي کشور وارداتي است، گفت: البته اين به آن معنا نيست که اين 3 درصد همواره داروهاي ثابتي بودند؛ فهرست دارويي کشور به روز رساني مي‌شود و براساس نياز پزشک و بيمار تغيير مي‌کند. اکنون بسياري از داروها وجود دارد که در گذشته وارد مي‌شد، اما اکنون توانستيم آنها را توليد کنيم.

فعاليت 25 دانشکده داروسازي

وي با اشاره به اين که متوسط سن جوانان شاغل در شرکت‌هاي دانش بنيان دارويي کمتر از 35 سال است، تصريح کرد: اين موضوع نويدبخش نسل رو به رشد در زمينه توليدات دارويي است. به دليل همين توانمندي‌ها يک ماه پيش ضابطه‌اي ابلاغ شد که ابلاغ آن براي اولين بار در دنيا صورت مي‌گرفت که توانمندي‌هاي داروسازان کشور را نشان مي‌دهد؛ در حالي که در سال 1357 چهار يا پنج دانشکده داروسازي داشتيم، امروز حدود 25 دانشکده داروسازي در کشور فعال هستند. خوشبختانه در زمينه مقالات نيز کشورمان نقش مهمي در انتشار مقالات معتبر در نشريات دنيا دارد که سبب ارتقاي رتبه علمي در اين زمينه در دنيا شده است. خوشبختانه امروز در زمينه توليد مواد اوليه دارويي مي‌توانيم 65 درصد نياز کشور را توليد کنيم.

افزايش چند برابري واردات واکسن آنفلوآنزا

وي درباره شرايط و تمهيدات واردات واکسن آنفلوآنزا در سال جاري گفت: سال قبل کمتر از دو ميليون دوز واردات واکسن آنفلوآنزا داشتيم؛ اين رقم امسال 11 تا 12 ميليون افزايش خواهد يافت. همکاران ما در حوزه بهداشت سال قبل 250 هزار دوز واکسن دريافت کردند که امسال با دريافت دو ميليون و 500 هزار دوز واکسن در زمينه واکسيناسيون خانم‌هاي باردار و بيماران خاص مي‌توانند فعاليت کنند که اين افراد بدون‌پرداخت وجه واکسينه خواهند شد. همچنين براي ساير افراد نيز بالغ بر 5/8 ميليون دوز واکسن آنلفوآنزا در نظر گرفته‌ايم. شانه‌ساز ادامه داد: مشکلات ارزي ما همانگونه که اطلاع داريد زياد است. بنابراين نبايد براي تامين واکسن آنفلوآنزا هزينه بيجا کنيم. از مردم مي‌خواهم تنها با توصيه و تجويز از واکسن آنفلوآنزا استفاده کنند. برآورد ما اين است که امسال نسبت به سال گذشته در مورد آنفلوآنزا مشکلات کمتري داشته باشيم؛ زيرا مردم نکات بهداشتي را بيشتر رعايت مي‌کنند، کمتر در مکان‌هاي عمومي و پر تجمع حاضر مي‌شوند، از ماسک استفاده مي‌کنند و غيره. خوشبختانه امسال تامين واکسن آنفلوآنزا براي بيماران خاص 10 برابر سال قبل است در حالي که تامين واکسن براي مردم عادي 5 يا 6 برابر سال گذشته است. واکسن آنفلوآنزا را از منابع معتبر و اروپايي که مورد تاييد سازمان بهداشت جهاني هستند، تهيه مي‌کنيم و دقت نظر کافي براي تهيه آن صورت گرفته است.

واکسن مننژيت تامين شد

وي درباره تامين واکسن مننژيت اظهار کرد: 31 مرداد ماه اولين محموله اين واکسن وارد کشور شد و تا 15 شهريور نيز کل محموله مورد استفاده و در دسترس خواهد بود.شانه‌ساز در باره فرآيند نسخه پيچي الکترونيک داروها نيز گفت: نسخه نويسي الکترونيک زماني معنا پيدا مي‌کند که از ابتدا از طريق سامانه نوشته شود نه اين که قرار باشد نسخه کاغذي توسط داروساز ابتدا وارد سيستم شده و سپس نسخه پيچي شود. شرايط منطقي اين است که نسخه نويسي از ابتدا به شکل الکترونيک صورت گيرد آن هم در شرايطي که بحث واردات دارويي با ارز 4200 توماني وجود دارد و ممکن است با شکل گيري نسخ سوري اقلام دارويي از داروخانه‌ها خارج شود. معاون وزير بهداشت ادامه داد: به‌رغم اين که داروخانه‌ها در ايام تعطيل نيز فعاليت خود را ادامه مي دهند آن هم در شرايطي که مراجعه به آنها کاهش يافته است، اما متاسفانه از هيچ‌گونه مساعدتي برخوردار نشدند؛ در حالي که درآمد آنها تا حد زيادي کاهش يافته و اين موضوع يکي از مشکلات فعلي همکاران ما در داروخانه‌هاست. وي در ادامه سخنان خود با اشاره به اين که تبليغات و اطلاع رساني درباره داروها تنها بايد توسط سازمان غذا و دارو صورت گيرد، اظهار کرد: در مورد داروهاي کرونا نيز اين موضوع توسط ما و نهايتا ستاد کرونا بايد اطلاع رساني شود. از مردم مي‌خواهيم هر اطلاعاتي که خارج از اين دو مجموعه ارائه مي‌شود را جدي نگيرند و به آن اعتماد نکنند. داروهاي کرونا عموما بيمارستاني هستند؛ يعني اگر خارج از شبکه بيمارستاني تهيه شوند، قابليت رصد دارند. به عنوان مثال گزارش هايي داشتيم از تامين داروي رمدسيوير در بازار مخوف ناصرخسرو که با بررسي‌هاي بيشتري که انجام داديم متوجه شديم اين دارو که با قيمت‌هاي ميليوني فروخته مي‌شود اصلا رمدسيوير نيست.شانه‌ساز با تاکيد بر اين که حساسيت سازمان غذا و دارو روي تامين داروي بيماران خاص بالاست، افزود: اولين تلاش ما در گام اول اين است که بتوانيم به توليد داخل برسيم؛ زيرا اطمينان خاطر ما به اين شکل افزايش پيدا کرده و ارزبري نيز کاهش پيدا مي‌کند. از پزشکان مي‌خواهيم زماني که داروي داخلي که بيش از 10 سال از توليد آن مي‌گذرد و امتحانش را پس داده و وجود دارد، اقدام به تجويز نمونه خارجي و برند آن نکنند. اين داروها ارزبري بالايي دارند و ما در زمينه تامين داروهاي بيماران خاص با تکيه بر توليد داخل در حال تلاش براي تامين آنها هستيم. در خصوص داروهاي وارداتي نيز اگر در تامين ارز دچار مشکل نشويم، به‌رغم تمام تحريم‌هاي ظالمانه واردات دارو را انجام مي‌دهيم، اما مي‌دانيم که تحريم‌ها راه تامين دارو وتجهيزات را سخت کرده است. شرکت‌هاي خارجي نگراني نسبت به عرضه داروي‌شان به ما ندارند بلکه نگراني آنها اين است که نتوانند وجه داروي خود را دريافت کنند؛ اين که شعار مي‌دهند دارو و درمان تحريم نيست يک دروغ بزرگ است. همين دروغ باعث شده انگيزه ما براي توليد داخل افزايش پيدا کند.

اثربخشي داروي گياهي جديد ترک اعتياد

معاون وزير بهداشت در پاسخ به سوالي درباره صحت داروي ترک اعتياد گياهي که اخيرا رونمايي شده است، گفت: اين داروي گياهي توسط جهاد دانشگاهي توليد و رونمايي شده و اثربخشي آن به اثبات رسيده است.وي درباره بدهي کره‌جنوبي به ايران نيز گفت: ما ارز قابل‌توجهي در اين کشور داريم. اما آنها حتي در حوزه تجهيزات پزشکي آنقدر تحت فشار آمريکا هستند که تا الان نتوانسته‌اند به جاي اين مبلغ تجهيزات به ما ارائه دهند. حتي قرار بود دو ميليون واکسن آنفلوآنزا به ما ارائه دهند که اين عدد به 200 هزار تقليل يافته است. با توجه به اين که اقلامي که کره جنوبي مي خواهد در ازاي بدهي ما بدهد در کشور توليد مي‌شود، منطقي نيست که بخواهيم به واردات آن فکر کنيم. از کره جنوبي انتظار بيش از اينها مي‌رود که حق مسلم ما را بدهد.شانه‌ساز درباره واکسن کروناي روسي نيز اظهار کرد: روسيه به دليل زيرساخت‌هاي خوبي که در توليد واکسن دارد همواره در اين زمينه پيشرو بوده است. در موردواکسن کروناي روسي نيز منتظر آن هستيم که نتايج اثربخشي آن پس از تزريق به جامعه آماري اعلام شده مشخص شود تا بتوانيم اظهارنظر قطعي کنيم.

پزشکان داروهاي داخلي تجويز کنند

وي در پاسخ به سوالي درباره کمبود داروهاي بيماران پيوندي بيان کرد: برخي از اين داروها اقلام مشابه داخلي نيز دارند ما به دليل مشکلات تامين ارز و نقل و انتقال آن براي تامين نمونه خارجي با مشکل مواجه مي‌شويم و مجددا از همکاران پزشکمان مي خواهيم در صورت وجود نمونه داخلي آن را تجويز کنند.رئيس سازمان غذا و دارو با اشاره به اين که ايران اولين کشوري بود که داروي کورتون را وارد رژيم درماني مبتلايان کرونا کرد، گفت: آن اويل برخي کشورها با اين موضوع به شکل سياسي برخورد کردند اما ديديم که پس از مدتي منابع معتبر بين‌المللي به اين مساله و تاثير کورتون در درمان مبتلايان به کرونا رسيدند. خوشبختانه اين دارو به وفور در داخل کشور قابل تامين است.

منبع : www.armanmeli.ir

همرسانی خبر