//انجام آزمایش کووید-۱۹ توسط ربات

انجام آزمایش کووید-۱۹ توسط ربات

محققان "دانشگاه جنوب دانمارک"(University of Southern Denmark) اخیرا موفق به توسعه رباتی خودکار برای انجام آزمایش سواب گلو برای بیماری کووید-۱۹ شده‌اند.

به گزارش پالانيوز و به نقل از ايسنا، از زمان شیوع ویروس کرونا در جهان آزمایش‌های بسیاری برای تشخیص بیماری کووید-۱۹ توسعه داده شده است که یکی از آنها برداشتن سواب گلو است. به طور معمول پزشکان برای اینکه دریابند فردی به بیماری کووید-۱۹ مبتلا است یا خیر آزمایش کشت/سواب گلو را برای جمع آوری نمونه و سپس پردازش آن استفاده می‌کنند.

پزشکانی که این کار را انجام می‌دهند باید مجهز به تجهیزات حفاظتی شخصی(PPE) باشند و استفاده از چنین پوشش‌هایی در طولانی مدت می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد.

تجهیزات حفاظتی شخصی به ابزار، تجهیزات و پوشش‌های محافظتی اطلاق می‌گردد، که استفاده‌ کننده را در برابر هرگونه خطرات سلامتی یا ایمنی در محل کار محافظت می‌کند. تجهیزات حفاظتی شخصی شامل مواردی چون کلاه ایمنی، دستکش، حفاظت از چشم، کفش ایمنی، ماسک غواصی، محافظ گوش و تجهیزات تنفسی می‌باشد.

علاوه بر این، از آنجایی که اکنون نمونه برداری به طور گسترده در  مراکز کلینیکی انجام می‌شود و هوا در نیم کره شمالی رو به گرم شدن است استفاده از چنین تجهیزاتی برای افرادی که این آزمایش‌ها را انجام می‌دهند، بسیار سخت است.

اکنون، تیمی از مهندسان رباتیک دانشگاه جنوب دانمارک دستگاهی ساخته‌اند که می‌تواند بطور خودکار و بدون نیاز به نیروی انسانی، آزمایش سواب گلو را انجام دهد. این ربات یک وسیله‌ای همانند گوش پاک‌کن که انتهای آن پنبه دارد را به داخل گلوی افراد فرو می‌برد و آن وسیله را برای جمع آوری نمونه درون گلو می‌چرخاند. انجام این عمل نیاز به برخورداری از مهارت کافی دارد تا هیچ آسیبی به افرادی که مورد آزمایش قرار می‌گیرند وارد نشود. به گفته محققان برای تأیید عملکرد این دستگاه جدید آزمایشات بیشتری لازم است.

برای کمک به تجاری سازی و ساخت تعداد بیشتری از این ربات جدید، مهندسین این مطالعه، شرکتی به نام "لایف لاین رباتیکس"(Lifeline Robotics) را راه اندازی کرده‌اند. آنها امیدوارند که بتوان از این دستگاه برای آزمایش بیماری کووید-۱۹ در اواخر ماه ژوئن استفاده کرد.

منبع : www.isna.ir/news/99031810622

همرسانی خبر