//برای مبارزه با کرونا می‌توان دست‌ها را با مایع ظرفشویی هم شست؟

برای مبارزه با کرونا می‌توان دست‌ها را با مایع ظرفشویی هم شست؟


ايسنا : به گفته موسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، مایع ظرفشویی در شرایط عدم دسترسی به صابون و ژل ضدعفونی‌کننده، می‌تواند عوامل بیماری‌زا را از دست‌ها پاک کند ولی چربی‌های طبیعی پوست را نیز از بین می‌برد. این موضوع ممکن است برای افرادی که مستعد خشکی پوست و اگزما هستند، مشکل ایجاد کند.

یکی از روش‌های عمده انتقال ویروس کرونا، تماس دست‌های آلوده با دهان و بینی و صورت است، شستشوی دست ها با آب و صابون یا مایع دستشویی و در صورت عدم دسترسی به آن، استفاده از پاک‌کننده‌هایی بر پایه الکل توصیه شده است. سوالی که مطرح می‌شود این است که در صورت عدم دسترسی به صابون یا مایع دستشویی، آیا می‌توان از سایر مواد شوینده نظیر مایع ظرفشویی استفاده کرد و آیا این مواد شوینده همان میزان از پاک‌کنندگی را دارا هستند؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا بیان کرده است که شستن دست‌ها با آب و صابون مؤثرترین روش پیشگیری از بیماری کووید 19 در زمان شیوع این بیماری است، اما در صورت کمبود یا عدم دسترسی به صابون یا مایع دستشویی می‌توان از مایع ظرفشویی یا سایر شوینده‌ها نیز استفاده کرد.

به علاوه گروه شیمی دانشگاه کنتاکی نیز بیان کرده که شوینده‌های دیگری همچون مایع ظرفشویی نیز می‌توانند برای ضدعفونی کردن پوست به کار رود. این قبیل شوینده‌ها نیز حاوی مولکول‌ها و ساختارهای صابونی هستند. مایع ظرفشویی می‌تواند با از بین بردن لایه چربی محافظ ویروس‌هایی مانند کرونا، آن‌ها را از بین ببرد.

بنابراین؛ مایع ظرفشویی با این‌که برای شستشوی ظروف استفاده می‌شود، قابلیت از بین بردن میکروب‌ها را نیز دارد ولی ممکن است چربی‌های طبیعی را نیز از روی دست‌های شما پاک کند.

این موضوع به ویژه در افراد مستعد خشکی پوست و اگزما ممکن است تحریکات پوستی به دنبال داشته باشند. با این وجود در صورت کمبود یا عدم دسترسی به صابون و یا مایع دستشویی می‌توان از مایع ظرفشویی نیز استفاده کرد.

منبع : https://www.isna.ir/news/99040302374

همرسانی خبر