//بررسی و درمان التهاب ناشی از کووید- ۱۹ با کمک یک پروتئین

بررسی و درمان التهاب ناشی از کووید- ۱۹ با کمک یک پروتئین

ايسنا : پژوهشگران آمریکایی سعی دارند با استفاده از یک پروتئین، التهاب شدید را در بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ بررسی و درمان کنند.

بررسی جدید پژوهشگران آمریکایی نشان می‌دهد که سطح بالایی از پروتئین موسوم به "TGFBIp"، در خون حدود ۱۰۰ بیمار بستری شده مبتلا به کووید- ۱۹ دیده شده است. با توجه به این پژوهش می‌توان گفت که افزایش سطح TGFBIp در هر دو شکل معمولی و استیله شده، با شدت نشانه‌های کووید- ۱۹ در بیماران مرتبط است.

اگرچه هنوز به پژوهش‌های بیشتری نیاز است تا افزایش سطح TGFBIp استیله شده، به عنوان یک شاخص برای تعیین شدت کووید- ۱۹ مورد تایید قرار بگیرد اما یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهند که شاید TGFBIp بتواند یک هدف ارزشمند برای درمان التهاب شدید از جمله "طوفان سیتوکین" در بیمارانی باشد که به نوع شدید کووید- ۱۹ مبتلا هستند.

پژوهشگران در این پروژه، نمونه خون افراد سالم و بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ را مورد بررسی قرار دادند. در میان گروه دوم، برخی از بیماران دارای نشانه‌های خفیف کووید- ۱۹ بودند اما برخی از آنها نشانه‌های شدیدی مانند سندروم حاد تنفسی را در خود داشتند.

پژوهشگران در بررسی‌های خود دریافتند که سطح TGFBIp در هر دو گروه بیمار، بالاتر از سطح آن در بدن افراد سالم بود. بیمارانی که در بخش مراقبت‌های ویژه بستری بودند، حتی سطح بالاتری از TGFBIp را داشتند.

پژوهشگران تاکید دارند که برای اعتبارسنجی این نتایج باید پژوهش‌های بیشتری انجام شوند اما یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهند که شاید TGFBIp بتواند هدفی برای درمان التهاب شدید در بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ باشد.

این پژوهش‌، در مجله "Science Advances" به چاپ رسید.

منبع : https://www.isna.ir/news/99050402422

همرسانی خبر