//تجربیات مالزی در جلوگیری از ابتلای بیماران سرطانی به کرونا

تجربیات مالزی در جلوگیری از ابتلای بیماران سرطانی به کرونا

استاد مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه پوترای مالزی با اشاره به چالش‌های بیماران مبتلا به سرطان در اپیدمی کرونا، گفت: در مالزی بیماران مبتلا و شیمی درمانی از بیمارستان مرخص شدند و در خانه به دارو درمانی پرداختند، ضمن آنکه خدمات و مشاوره‌های درمانی برخط و تلفنی به آنها ارائه شد.

به گزارش پالانيوز و به نقل از ايسنا، پروفسور شرینا مهد سیدیک، دوشنبه، در اولین روز از هفتمین نشست برنامه تبادل تجربیات علم و فناوری در کشورهای اسلامی، شیوع ویروس کرونا را از چالش‌های جدید دنیا دانست و افزود: بیماران سرطانی جزء گروه‌های پرخطر به شمار می‌آیند. از این رو بعد از آغاز همه‌گیری کرونا شماری از بیماران سرطانی که در بیمارستان در حال شیمی‌درمانی بودند، مرخص و مجبور شدند درمان خود را به شکل درمان دارویی در منزل ادامه دهند.

مهد سیدیک با ارائه مثال‌های دیگری از شیوه درمان این بیماران افزود: بعضی از بیماران هم که از شهری برای درمان به شهر دیگری می‌رفتند، با سختی و چالش‌های جدیدی روبرو بودند، زیرا بر اساس قوانین جدید برای سفر و حرکت در مالزی محدودیت‌هایی در این دوره وجود داشت‌ و خانواده‌ها نمی‌توانستند بیمار را همراهی کنند و در هر وسیله نقلیه فقط باید یک نفر می‌نشست.

استاد مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه پوترای مالزی با بیان اینکه وزارت بهداشت مالزی سعی کرد با ارائه مشاوره‌های تلفنی، مجازی و خدمات برخط و همچنین برگزاری وبینار، این خلا را جبران کند، ادامه داد: گروه‌ها و نهادهای مردمی حامیان بیماران سرطانی نیز بیکار ننشستند و ضمن حمایت‌های مالی از این بیماران توصیه‌ها و پیشنهادات لازم را به آنها ارائه می‌دهند. به این بیماران توصیه شد تا حد ممکن در خانه بمانند، سبک زندگی و رژیم غذایی سالمی داشته باشند، شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند و حتی از آنها خواسته شد تا احساسات و استرس خود را مدیریت کنند؛ زیرا بر جلوگیری از ابتلا به بیماری کمک می‌کند.

وی یادآور شد: این اقدامات و ارائه خدمات غیرحضوری، برخط، تلفنی و حمایت‌های مختلف از این بیماران، از ابتلای آنها به کرونا تا حد زیادی جلوگیری کرد.

به گزارش پالانيوز و به نقل از ايسنا، هفتمین برنامه نشست تبادل تجربیات علم و فناوری در دو روز و به صورت مجازی در ۱۸ و ۲۸ ماه مه (۲۹ اردیبهشت و ۸ خرداد) برگزار می‌شود.

این دوره از نشست استپ با توجه به شیوع بیماری کرونا از ماه دسامبر (آذر ۱۳۹۸) در چین و ابتلای بیش از چهار میلیون نفر در جهان و مرگ بیش از سیصد هزار نفر به دلیل ابتلا به آن در اولین جلسه به نام تبادل تجربیات و مشاهدات نیروی درمان در کشورهای اسلامی روز ۲۹ اردیبهشت میزبان مقالات و سخنرانی‌های علمی شماری از پژوهشگران و پزشکان است.

این نشست‌ها با هدف همکاری‌های علمی و فناورانه برای مبارزه با کرونا در کشورهای مختلف و مدیریت بحران ناشی از آن و استفاده از دستاوردهای یکدیگر، هم‌افزایی توانایی‌ها و ظرفیت‌های دانشمندان و متخصصان و مشاهدات نیروهای درمان در کشورهای اسلامی و با حضور شماری از پژوهشگران جوان، نیروهای درمان و مقامات برگزار می‌شود.

در این دوره از نشست استپ کارشناسان ایرانی بیماری‌های عفونی و اساتید دانشگاه و متخصصان همراه با اساتیدی از کشورهای هند، ترکیه، ژاپن، چین، اندونزی، مالزی و آذربایجان تجربیات خود را در درمان این بیماری به اطلاع یکدیگر می‌رسانند.

تاکنون مراکز مختلفی در جهان اسلام شامل دانشگاه‌های ایران سه دوره، دانشگاه پوترای مالزی (دوره دوم)، دانشگاه سلطان قابوس عمان (دوره چهارم) و دانشگاه کراچی پاکستان (دوره پنجم) میزبان نشست‌های استپ بوده‌اند.

نشست‌های استپ با هدف ایجاد فضای همکاری و تعامل بین دانشمندان کشورهای اسلامی در دستور کار بنیاد مصطفی(ص) قرار گرفت. طرحی که ضمن تبیین گفتمان علم و فناوری و توسعه شبکه ارتباطات دانشمندان جهان اسلام، به زمینه‌سازی برای ایجاد هم‌افزایی و توسعه همکاری‌های علمی می‌پردازد و زمینه توسعه فعالیت‌های علمی و فناورانه را در کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی مهیا خواهد کرد.

منبع : www.isna.ir/news/99022920877

همرسانی خبر