//تشخیص کرونا در یک چشم بهم زدن با یک دستگاه مینیاتوری

تشخیص کرونا در یک چشم بهم زدن با یک دستگاه مینیاتوری

ايسنا : محققان "دانشگاه جرج واشنگتن"(George Washington University) آمریکا در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه دستگاهی بسیار کوچک شده‌اند که می‌تواند فورا بیماری کووید-۱۹ را تشخیص دهد.

محققان دانشگاه جورج واشنگتن دستگاهی کوچک را ساخته‌اند که می‌تواند به متخصصان بهداشت عمومی اجازه دهد بلافاصله بیماری کووید-۱۹ را با استفاده از تلفن‌های همراه تشخیص داده و ردیابی کنند.

دفتر تجاری سازی فناوری دانشگاه جورج واشنگتن جایزه ۵۰ هزار دلاری بلوغ فناوری کووید-۱۹ را به محققان این مطالعه که به سرپرستی "مونا زاغلول"(Mona Zaghloul) و "یانگ یانگ ژائو" (Yangyang Zhao) و "ژان جردن"(Jeanne Jordan) انجام شد، اهدا کرد.

دکتر زاغلول، استاد مهندسی برق و کامپیوتر و دکتر ژائو، دانشجوی سابق دکترا این دستگاه را با همکاری "موسسه ملی استاندارد و فناوری"(National Institute of Standards and Technology) برای کشف و تمایز گونه‌های مختلف گاز تهیه کردند. دستگاهی که محققان ابداع کرده‌اند به اندازه یک رشته مو کوچک است و در یک لایه نازک از طلا پوشانده شده است. هنگامی که سطح طلا به مولکول‌های دیگر مانند گازهای دیگر متصل شود، طول موج نوری که از سطح خارج می‌شود، تغییر می‌کند و باعث ایجاد یک نور رنگی متفاوت می‌شود. بنابراین گازهای مختلف باید باعث تغییرات نوری شوند که برنامه‌های هوش مصنوعی میتوانند آنها را شناسایی کنند.

دکتر جردن نیز در ادامه تحقیق به آنها پیوست و به آنها توصیه کرد که حسگرهایی نیز می‌بایست بر روی این دستگاه تعبیه شوند تا قابلیت تشخیص عفونت را داشته باشند.سطح دستگاه نیز با یک معرف یا یک محلول حاوی پروتئین هایی که به طور خاص به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ (SARS-CoV-۲) متصل هستند و باعث کووید-۱۹ می‌شود، پوشانده می‌شود. هنگامی که نمونه یک فرد آلوده برای آزمایش در این دستگاه مورد استفاده قرار گرفت، ویروس به سطح دستگاه متصل شد باعث ایجاد تغییر نوری شد که بلافاصله توسط دوربین‌های تلفن قابل تشخیص بود و محققان توانستند بسیار سریع حضور این ویروس را تشخیص دهند.

دکتر جردن گفت: این دستگاه نوین می‌تواند بسیار سریع و تنها در عرض چند دقیقه نتیجه ابتلاd یک فرد به بیماری را نشان دهد و متخصصان می توانند به راحتی و در هر مکانی از آن استفاده کنند.

منبع : https://www.isna.ir/news/99050402068

همرسانی خبر