/درباره ما

درباره ما

درباره ی پالانیوز

پالا نیوز یک سایت بازنشر اخبار و اطلاعات علمی است. این سایت با هدف آسان سازی دسترسی کاربران به محتوای درست، دقیق، معتبر و مستند علمی راه اندازی شده است. آغاز به کار این سایت همزمان با همه گیری جهانی کرونا و افزایش شیوع اخبار نادرست و غیر علمی در جامعه بوده است. موزه ملی علوم وفناوری با توجه به رسالت اجتماعی خود، با راه اندازی این سایت و با بهره گیری از متخصصین در حوزه های مختلف، تلاش می­کند، مطالبی را که سندیت و پشتوانه ی علمی دارند، از خبرگزاری های معتبر داخلی وبین المللی و سایت های علمی گرفته و در عین بی طرفی و بدون دخالت در متن خبر، بازنشر کند. بنابراین پالا نیوز یک موتور جستجوگر نیست و اخبار بازنشر شده، طی یک جستجوی مبتنی بر تلاش کارشناسان و بر اساس شاخص هایی که در ذیل به آن اشاره می شود، پالایش شده و در دسته بند ی­های کاربردی در اختیار مخاطب قرار می گیرد. به منظور رعایت حقوق مادی و معنوی خالقان و صاحبان آثار، «پالا نیوز» حاصل کار دیگران را بدون هرگونه دستکاری با ذکر منبع و در صورت لزوم کسب اجازه، باز انتشار می‌کند.
پالانیوز در بازنشر اخبار شاخص های زیر را در نظر می گیرد:

  1. اهتمام به بازنشر داده های پژوهشی و نظرات تخصصی دانشگاهیان و پژوهشگران مختلف داخلی و خارجی
  2. بازنشر دیدگاه‌های متفاوت نسبت به موضوعات بحث‌برانگیز و مورد اختلاف
  3. توجه به نیاز مخاطبان و عموم جامعه
  4. تفکیک ساحت علم از حوزه ی سیاسی و تمرکز بر مشکلات مردم و جامعه با رویکرد علمی
  5. تلاش برای جلوگیری از ترویج باورهای خرافی و غیر علمی
  6. پرهیز از انتشار اخباری که حاوی تبلیغ مستقیم یا غیرمستقیم برای سازمان‌ها، نهادها و…باشد.
  7. توجه به روزآمد بودن اطلاعات علمی
  8. توجه به شرایط جغرافیایی،‌ بیولوژیکی، فرهنگی، سبک زندگی و ارزش های اقوام مختلف ایران

اخبار منتشر شده در وبگاه پالانیوز با هدف ایجاد  سهولت و سرعت در  دسترسی مخاطب به اخبار علمی درپنج بخش به شرح زیر طبقه بندی می شود:
۱)پژوهش ها و دستاوردها
در این بخش تازه ترین اخبار مربوط به پژوهش ها و دستاوردهای علمی ضمن بررسی اعتبار علمی پژوهش ها و سندیت منابع باز نشر می شود.
۲) اختراعات و نو آوری ها
این بخش اخبار نوآوری ها و تلاش انسان برای گسترش فناوری و ایجاد رفاه بیش تر برای جامعه و نوع بشر را در بر می گیرد.
۳)پیش بینی ها و پیامدها
این بخش به بازنشر تحلیل های علمی، برآوردها و پیش بینی های پژوهشگران و صاحب نظران در زمینه ی پیشرفت­های آتی علوم و فناوری، آینده ی زندگی بشر و موجودات زنده در کره زمین و جهان هستی و ارایه ی نتایج آینده پژوهی در عرصه ی علوم و فناوری اختصاص دارد.
۴)توصیه ها و هشدارها
این بخش شامل آن دسته از اخبار علمی است که به افزایش آگاهی و هوشمندی شهروندان برای داشتن یک زندگی سالم، آرام و ایمن یاری می رساند و آنان را در مقابله با چالش ها و بحران هایی که راه حل های مبتنی بر پایه های علمی دارند مجهز و آماده می کند.
۵)پرسش ها و پاسخ ها
این بخش شامل پاسخ به پرسش هایی است که به فراوانی از طرف عموم مردم در زمینه ی موضوع های مختلف علمی پرسیده می شود. پرسش هایی که انعکاس دهنده ی نیازها، کنجکاوی ها و دغدغه های شهروندان نسبت به رویدادهای طبیعی، دخالت های انسانی در طبیعت و چالش های بسیاری است که در زندگی روزانه با آن ها دست و پنجه نرم می کنند.
پالانیوز همچنین در ستون جداگانه ای با عنوان رویدادها، آخرین رویدادها و همایشها و سخنرانی ها و نشست های علمی را اطلاع رسانی می کند.بخشی از وبگاه نبز به اخبار برگزیده از دیدگاه پالا اختصاص دارد. در این بخش تلاش می شود از میان اخبار منتشر شده پالا، اخباری که دربرگیری بیشتری دارند و  برای عموم مردم جامعه مفید و کاربردی هستند، ارایه شود. همکاران پالا بسیار مشتاق هستند تا در جهت انجام رسالت خود، از نظرات و ایده های مخاطبین بهره مند شوند. خواهشمند است در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد، نظرات خود را به آدرس   palanews@inmost.ir  ارسال فرمایید.

شورای سر دبیری پالایش اخبار و اطلاعات ( پالا)

تیر ماه ۱۳۹۹