//در انگلیس؛ آزمایش دارویی که از عوارض ابتلا به کرونا جلوگیری می کند

در انگلیس؛ آزمایش دارویی که از عوارض ابتلا به کرونا جلوگیری می کند

مهر : یک داروی جدید با هدف جلوگیری از خسارت به ریه و ایجاد لخته خون به دلیل ابتلای فرد به کووید ۱۹ در بیمارستان‌های انگلیس آزمایش می‌شود.

این دارو، مولکولی به نام TRV۰۲۷ است که مسیرهای سلولی خاصی را هدف قرار می‌دهد که بیماری ناشی از ویروس کرونا را در افراد تشدید می‌کند.

پزشکان معتقدند یک سوم مبتلایان به کووید ۱۹ که شدت بیماری آنها بیشتر است، با لخته‌های خونی خطرناک روبرو می‌شوند و همین امر به مرگ آنان منجر می‌شود. تورم شدید در ریه‌ها یکی از واکنش‌های طبیعی بدن به این ویروس است که به ایجاد لخته‌های خونی منجر می‌شود.

داروی جدید روی ۶۰ بیمار در بیمارستان‌های انگلیس آزمایش می‌شود. محققان مرکز تحقیقاتی بنیاد قلب انگلیس در امپریال کالج لندن از این آزمایش پشتیبانی می‌کنند. این تحقیق به مدت ۸ روز بیماران را رصد می‌کند. در این بازه حساس ۸ روزه حال عمومی برخی بیماران بدتر می‌شود و نیازمند درمان در بخش مراقبت‌های ویژه و ونتیلاتور هستند. نیمی از بیماران داروی TRV۰۲۷ و نیم دیگر دارویی جایگزین دریافت می‌کنند.

مولکول مذکور توسط شرکت داروسازی ترونا (Trevena) توسعه یافته و هدف آن احیای توازن میان ۲ هورمون آنژیوتانسینIIو آنژیوتانسین ۷-۱ است که فشار خون را کنترل می‌کنند و روی رگ‌های خونی تأثیر می‌گذارند.

به طور معمول این توازن به وسیله پروتئینی به نام ACE-۲ حفظ می‌شود. اما به نظر می‌رسد کووید ۱۹ با استفاده از همین پروتئین بدن فرد را مبتلا می‌کند. داروی مذکور ۲ قابلیت دارد و می‌تواند علاوه بر محدود کردن آنژیوتانسینII ، فعالیت آنژیوتانسین ۷-۱ را تقلید کند که در برابر آنژیوتانسین II مقاومت می‌کند.

محققان معتقدند با احیای توازن هورمون‌ها می‌توان از صدمه رساندن ویروس به بدن جلوگیری کرد.

داروی TRV۰۲۷ برای درمان ناراحتی قلبی آزمایش شده و ایمن بوده است.

منبع : mehrnews.com/xS5zH

همرسانی خبر