//در دوران شیوع ویروس کرونا با هدست واقعیت مجازی گشت و گذار کنید

در دوران شیوع ویروس کرونا با هدست واقعیت مجازی گشت و گذار کنید


اگر به دلیل طول شیوع ویروس کرونا خودتان را در خانه قرنیطینه کرده‌اید و احتمالا دلتان یک مسافرت می‌خواهد یا دوست دارید به یک مکان خاص بروید فناوری واقعیت مجازی می‌تواند به شما کمک کند.

به گزارش پالانيوز و به نقل از ايسنا، با لطف فناوری "واقعیت مجازی"(VR) امکان بازدید از نقاط مختلف جهان بدون ترک خانه وجود دارد. کارشناسان می‌گویند این گشت و گذارهای مجازی نه تنها افراد را سرگرم می‌کنند بلکه می‌توانند در این زمان که شیوع ویروس کرونا افراد را بیش از هر زمان دیگری خانه نشین کرده است به آنها احساس آرامش نیز بدهد.

مطالعه اخیر محققان "دانشگاه کاتولیک دل ساکرو کوره"(Università Cattolica del Sacro Cuore) میلان نشان می‌دهد فناوری واقعیت مجازی علاوه بر جنبه سرگرم کردن، می‌تواند از استرس افراد نیز بکاهد.

این مطالعه که از سه ماه پیش آغاز شده است و ۴۰۰ فرد نیز در آن شرکت کرده بودند به محققان نشان داد که فناوری واقعیت مجازی می‌تواند به کاربران یاد دهد که چگونه هوشمندتر باشند و در تنهایی و این شرایط آرامش داشته باشند و حداقل مدت کوتاهی از تنش‌ها دور باشند. محققان این مطالعه به افراد پیشنهاد کرده‌اند هر زمان(مخصوصا صبح‌ها یا قبل رفتن به خواب) حس کردند دچار اضطراب هستند از هدست‌های واقعیت مجازی استفاده کنند و به صورت مجازی در یک باغ سرسبز یا ساحلی آرام‌بخش قدم بزنند.

مطالعات دیگر نشان داده است فناوی واقعیت مجازی می‌تواند در درمان اختلال استرسی پس از آسیب روانی یا اختلال تنش‌زای پس از رویداد(PTSD) و ذهن آگاهی یا حضور در لحظه(Mindfulness) موثر باشد.

ذهن آگاهی یا حضور در لحظه به معنی آگاهی از تجربه کنونی و پذیرش آن است. ذهن آگاهی را می‌توان با روش‌های مختلف مانند مدیتیشن توسعه داد اما بنا بر گفته‌ها استفاده از فناوری واقعیت مجازی نیز موثر است. هنگامی که کاربران از هدست استفاده می‌کنند به صورت مجازی می‌توانند در مکانی که دلخواهشان است حضور پیدا کنند.

پژوهشگران انگلیسی اخیرا اظهار کرده بودند فناوری واقعیت مجازی می‌تواند به بیماران کمک کند تا عملیات فیزیوتراپی را در خانه به درستی انجام دهند. پژوهشگران اظهار کرده‌ بودند با ترکیب فناوری واقعیت مجازی و ضبط حرکت سه‌بعدی می‌توان تمرینات فیزیوتراپی را در خانه انجام داد. ترکیب فناوری واقعیت مجازی با ضبط حرکت سه‌بعدی به افراد اجازه می‌دهد تا حرکات واقعی را به صورت دقیق روی یک آواتار که در یک محیط مجازی قابل مشاهده است، انجام دهند.

منبع : www.isna.ir/news/99020805911

همرسانی خبر