//راهکار‌هایی مفید برای تنظیم ریتم خواب پس از قرنطینه همه گیری کرونا

راهکار‌هایی مفید برای تنظیم ریتم خواب پس از قرنطینه همه گیری کرونا

دوران قرنطینه همه گیری کرونا برای بسیاری از افراد مساوی بود با استراحت و خواب بیشتر و به مرور زمان این خواب بیشتر تبدیل شد به شب بیداری و تا ظهر خوابیدن. اما همزمان با کاهش قرنطینه در برخی کشور‌ها و البته لزوم بازگش به محل کار، برخی از افراد نمی‌دانند چگونه باید ریتم بدنی خود را به ساعات پیشین برسانند.

به گزارش پالانیوز به نقل از انتخاب، ساعت اصلی بدن (خوشه‌ای از سلول‌های مغز که تقریباً هر عملکرد بدن را تنظیم می‌کند) توسط چرخه ۲۴ ساعته نور خورشید و تاریکی اداره می‌شود. همزمان با طلوع آفتاب، "ساعت اصلی بدن" نور را مستقیماً از چشم دریافت می‌کند و از آن اطلاعات برای همگام سازی روز ۲۴ ساعته استفاده می‌کند. اما در شرایط قرنطینه همه چیز به هم ریخته است و پرسش این است که چه باید کرد:

خود را در نور صبح غرق کنید
پرده‌های خانه خود را به محض بیدار شدن باز کنید. نور خورشید به سرکوب تولید ملاتونین کمک می‌کند. هنوز بیرون تاریک است؟ یک چراغ پرنور را روشن کنید. حتی اگر در بیدار شدن مشکل دارید، بهتر است شب‌ها پرده‌ها را بکشید تا صبح به زور و بر اثر تابش خورشید به صورتتان بیدار شوید.

وارد برنامه شوید
بیدار ماندن در طول شب‌هایی که فردا تعطیل است (مثلا پنجشنبه) دقیقا برای بدن شما مثل سم عمل می‌کند. سعی کنید برنامه بدن خود را حفظ کنید. درست است که شاید مایل باشید بیشتر بخوابید یا دیرتر به خواب بروید، اما بهتر است بر اساس یک برنامه دقیق رفتار کنید تا دچار مشکل نشوید.

در نزدیکی یک پنجره کار کنید
اگر در خانه دورکاری می‌کنید، می‌توانید نزدیک پنجره بنشینید تا ریتم بدنتان از ساعات شبانه روز دور نشوید. این موضوع را می‌توانید بعد‌ها در محل کار نیز ادامه بدهید.

از روشنایی بیش از حد محیطی قبل از خواب پرهیز کنید
تلفن‌ها، لپ تاپ‌ها و آیپد‌ها غرق نور آبی هستند که یکی از مؤلفه‌های اصلی نور خورشید است؛ بنابراین وقتی در طول شب نیز همچنان اینستاگرام خود را بررسی می‌کنید یا در واتس اپ پیام می‌دهید، درواقع به مغزتان می‌گویید هنوز باید بیدار بماند.

منبع: entekhab.ir/002HGb

همرسانی خبر