//روند بیماری کرونا به رفتار اجتماعی بستگی دارد

روند بیماری کرونا به رفتار اجتماعی بستگی دارد

آرمان ملي: معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت: حداکثر تاثير داروهاي گران‌قيمتي که مطرح شده و برخي براي بيماران کرونايي در شرايط نامناسب استفاده مي‌کنند، کمتر از 20 درصد است و حتي بسياري از اين داروها موثر نبوده و اثر منفي داشتند. ايرج حريرچي روز دوشنبه در نشست خبري ويدئو کنفرانس که از وزارت بهداشت برگزار شد در پاسخ به سوالي درباره تاثير داروهاي گران قيمتي مثل رمدسيوير براي درمان بيماران کرونايي افزود: مهم‌ترين اقدام براي بيماران بستري کرونايي تامين اکسيژن است. مراقبت‌هايي که کادر بهداشتي و درماني از لحاظ تميز کردن مجاري تنفسي انجام مي‌دهند با داروهاي معمولي انجام مي‌شود، موثرترين اقدام موثر استفاده از داروهاي کورتون معمولي است.وي ادامه داد: بسياري از اين داروهايي که درخواست مي‌شود و حتي داروي رمدسيوير که برخي تا 40 تا 50 ميليون تومان تهيه مي‌کردند، در مرحله سوم بيماري هيچ تاثيري ندارد و حتي تاثير آن در حد صفر است.حريرچي بيان کرد: حوزه سلامت از طرفي حوزه تجاري هم محسوب مي‌شود و شرکت‌هاي بزرگ با آن کاسبي مي‌کنند. در دوره کرونا نيز کاسبي دارو اتفاق افتاده و حتي برخي رييس جمهوري‌ها در کشورهاي غربي هم يک دارو يا واکسن را تبليغ مي‌کنند. حتي خود واکسن کرونا هم تجارت است و پنج برابر واکسن مورد نياز را پيش خريد کردند تا در زمان مورد نظر هم براي خودشان استفاده کنند و هم مازاد آن را بفروشند.معاون کل وزارت بهداشت گفت: در نتيجه اگر کشورهاي غربي توصيه‌اي مي‌کنند، حتما براي دل‌سوزي نيست. روش تبليغ دارو و واکسن مثل پفک و عطر نيست. حتي از طريق مسيرهاي بهداشتي و درماني و القاي نياز، تبليغ مي‌شود. شرکت‌هاي داروسازي بزرگ دنيا از طريق القاي تقاضا و ايجاد درخواست مردم، داروهاي خود را مي‌فروشند. يکي از موارد همين مکمل‌ها و ويتامين‌هاست و 90 درصد مکمل‌ها و ويتامين‌ها در بسياري از کشورها غيرضروري است، اما صنعت کار خودش را انجام مي‌دهد.

نقش طرح تحول سلامت در مديريت کرونا

معاون وزير بهداشت در پاسخ به سوال ديگر خبرنگار سلامت ايرنا درباره نقش طرح تحول سلامت در مديريت کرونا گفت: مهم‌ترين جلوه طرح تحول سلامت که کمک بسيار مهمي براي مديريت کرونا انجام داد، گسترش تخت‌هاي بيمارستاني و تخت‌هاي مراقبت ويژه و بازسازي تخت‌هاي موجود بود. در مجموع و در هفت سال دولت تدبير و اميد، 36 هزار تخت جديد به ناوگان بيمارستاني اضافه شد که نزديک به يک سوم تخت‌هاي بيمارستاني موجود در کشور است.وي ادامه داد: اگر اين تخت‌هاي بيمارستاني نبود حتي در اين شرايط، براي اداره بيماران کرونايي مجبور به جابه‌جايي بيمارستاني شديم. اگر يک دوم تخت‌هاي آي سي يو يا يک سوم تخت‌هاي بيمارستاني فعلي نبود، چه فاجعه‌اي رخ مي‌داد. اين اتفاق در برخي کشورهاي اروپايي رخ داد.حريرچي بيان کرد: گسترش تخت‌هاي بيمارستاني در مناطق محروم نيز موثر بود. آنچه کمک کننده بود، گسترش خدمات بهداشتي و نيروهاي بهداشتي بود. يکي از مناطق گسترش کرونا، مناطق حاشيه شهرها محسوب مي‌شود. پايگاه‌هاي سلامت و نيروهاي بهداشت در حاشيه شهرها بيشتر شد. در ابتداي طرح تحول سلامت حدود 4 هزار و 600 پزشک در شبکه روستايي داشتيم که بعد از اجراي طرح تحول به نزديک 6 هزار و 800 نفر رسيد.معاون کل وزارت بهداشت گفت: ترميم امکانات راديولوژي و سي تي اسکن در بيمارستان‌هاي دولتي که در آن زمان به ما حمله مي‌شد هم الان نشان دهنده اهميت موضوع است. بحث کمک کننده ديگر، کاهش پرداختي از جيب مردم به خصوص در بيمارستان‌ها بود. يکي از اثرهاي طرح تحول سلامت، بيمه شدن افراد بود.وي افزود: يکي از موارد مهم که وزير بهداشت هم حساسيت دارد اين است که به مردم فشار مالي وارد نشود. به دليل زيرساخت‌هاي طرح تحول سلامت، از مردم حمايت مالي خوبي شد. هرچند در برخي خدمات سرپايي و داروها به مردم فشارهايي در بيماري کرونا وارد شده است.حريرچي اظهار کرد: به دليل تجويز نادرست توسط درمان‌گران يا اصرار همراهان بيمار، داروهاي چند ميليوني تزريق مي‌شود و حتي بيمار ممکن است فوت کند.

در تعطيلي‌هاي پيش رو سفر نرويد

وي اظهار کرد: مسافرت‌هاي غير‌ضروري در شهريور اتفاق مي‌افتد، اما درخواست ما اين است که در اين چند روز تعطيلي، سفر را به حداقل برسانيم تا از شيوع ويروس کرونا جلوگيري شود. شهريور ماه آخرين ماه تابستان است و کنکوري‌ها هم ممکن است بعد از برگزاري کنکور به مسافرت بروند و از طرفي مردم در تاسوعا و عاشورا به شهرهاي زادگاه خود مي‌روند، اما درخواست ما اين است که مردم از سفر رفتن خودداري کنند.

بهبود‌يافتگان کرونا، پلاسما اهدا کنند

حريرچي درباره نذر خون گفت: امسال در ماه محرم يکي از موضوع‌هاي مهم بحث نذر خون است. از کساني که به ويروس کرونا مبتلا شده و بهبود يافته‌اند درخواست مي‌کنيم که پلاسما اهدا کنند. برآورد ما اين بود که حداقل 10 درصد اهدا کنند که تاکنون فقط دو درصد اهداي پلاسما انجام دادند. سازمان انتقال خون سامانه نوبت‌دهي اينترنتي برقرار کرده است.

ميزان ابتلاي بالاي کادر درمان به کرونا 

معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به سوالي درباره ميزان ابتلاي بالاي کادر درمان به کرونا در ايران گفت: ايران کشور بسيار بزرگي است و هفدهمين جمعيت جهان را دارد. بعد از چين، اولين کشور بزرگي بوديم که به طور وسيع درگير ويروس کرونا شديم. در نتيجه بسياري از اتفاقات ابتدا در کشور ما اتفاق افتاده و سپس در کشورهاي ديگر بروز مي‌يابد. از لحاظ تعداد به ميليون نفر جمعيت، چه در ابتلاي جمعيت عادي و چه در کادر پزشکي و پرستاري وضعيت متفاوتي داريم. از نظر ابتلاي خالص تعداد ابتلا نسبت به ساير کشورها قابل توجه است.وي افزود: البته روش اعلام آمارها متفاوت است و اکثر موارد ابتلا در کساني است که در بخش‌هاي غير‌کرونا مشغول به کار هستند و خدمت رساني مي‌کنند. تعدادي از کادر درمان از خانواده خود مبتلا مي‌شوند. تعدادي از ابتلاها در بخش‌هاي کرونا، تعدادي در بخش‌هاي غيرکرونا و تعدادي از جامعه اتفاق مي‌افتد.

خدمات تله مديسين بايد گسترش پيدا کند

معاون کل وزارت بهداشت درباره خدمات تله مديسين گفت: خدمات تله مديسين بايد گسترش پيدا کند. بسياري از رفت و آمدهاي غير ضروري به دليل دريافت خدمات پزشکي و آزمايشگاهي است. اصلا نيازي نيست که شخص براي دريافت جواب آزمايش، مسافرت درون شهري انجام بدهد. در اکثر کلانشهرها، عامل سوم و چهارم تردد مردم، دريافت خدمات بهداشتي و درماني است. بايد اين رفت و آمدها را هم براي راحتي مردم و هم براي کاهش احتمال ابتلاي مردم، کاهش پيدا کند. وي ادامه داد: خدمات تله مديسين گسترش پيدا مي‌کند و اولويت اصلي با مناطق محروم است. هرچند در شهرهايي مثل تهران هم کمک خواهد کرد. تراکم بخش خصوصي در شمال شهر تهران و در مناطق مشخصي است. حتي بيمارستان‌هاي دولتي هم در مرکز شهر تراکم دارند.حريرچي در پاسخ به سوالي درباره روند بيماري ناشي از ويروس کرونا اظهار کرد: روند بيماري کاملا به رفتار اجتماعي و رعايت ميزان فاصله گذاري اجتماعي توسط مردم و بخش‌هاي خدماتي دولتي و خصوصي دارد. بعد از موج دوم کرونا، با رعايت اصول بهداشتي توانستيم ميزان مرگ‌و‌مير را بيش از 45 درصد و ميزان بستري را حدود 40 درصد کاهش بدهيم. همچنان ميزان مرگ‌و‌مير و بستري و ابتلا به طور ميانگين از اوج در فروردين ماه هم بالاتر است.وي ادامه داد: کم کم به فصل سرد نزديک مي‌شويم و احتمال ابتلا به کرونا و آنفلوآنزا بالاتر مي‌رود. احتمال ابتلا به بيماري‌هاي منتقله از راه تنفس به اين دليل که مردم در فصل سرد در خانه‌ها با پنجره بسته و تهويه کمتر حضور دارند، بيشتر مي‌شود.معاون وزير بهداشت گفت: نگران هستيم که مثل ساير کشورهاي نيمکره شمالي دچار ابتلاي بيشتري شويم. هرگونه عادي‌پنداري و عادي‌سازي رفتار که از داخل خانه شروع مي‌شود يا هر رفت و آمد خانگي، احتمال ابتلا به کرونا را بالا مي‌برد. يادمان نرود که عامل انتقال ويروس کرونا از ووهان به ساير کشورها، مسافرت بود. عامل انتقال ويروس از شهرهاي اوليه به ساير شهرها فقط مسافرت بود. مسافرت نقش مهمي در انتقال ويروس دارد.

واکسن کرونا

حريرچي گفت: بسياري از کشورها ميلياردها دلار براي ساخت واکسن هزينه کرده‌اند. سازمان جهاني بهداشت هم اعلام کرده که حتي در صورت توليد واکسن بايد رفتار اجتماعي مناسبي داشته باشيم. بهترين واکسن‌هايي که ادعا مي‌شود تاثير 50 تا 70 درصدي دارند، مدت اثر آنها چند ماهه است. هم در داخل کشور و هم خارج از کشور براي واکسن کرونا اقدام خواهيم کرد.

ميزان ابتلا به آنفلوآنزا کاهش يافته است

وي بيان کرد: در نيمکره جنوبي که در فصل سرما هستند، ابتلا به آنفلوآنزا به طرز قابل‌توجهي کاهش يافته است. علت آن، رعايت فاصله گذاري اجتماعي و شست‌وشوي دست و استفاده از ماسک است.حريرچي گفت: بيماري کرونا نشان داد که ملت‌هاي مختلف در کشورها بايد همکاري بيشتري با هم داشته باشند. برخي فکر مي‌کردند که با ايجاد يک حصار خودساخته و عقب نگه داشتن ملت‌ها مي‌توانند به خوش‌بختي برسند. در حال حاضر بالاترين ميزان مرگ و مير در کشورهاي توسعه يافته اتفاق افتاده است. اگر يک کشور ديگر با ويروس کرونا درگير باشد، هيچ کشور ديگري نمي‌تواند روي آسايش را ببيند. در منطقه ما نياز به همکاري بيشتري وجود دارد.وي ادامه داد: مسئولان کشورهاي غربي مي‌گويند که براي همه کشورها واکسن تهيه مي‌کنند و در انتها مي‌گويند که ابتدا مردم خودشان در اولويت قرار دارند. يکي از کشورهاي غربي، هفت برابر جمعيت خودش واکسن پيش خريد کرده است.

وضعيت واکسن‌هاي کنوني کرونا

معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به سوالي درباره ساخت واکسن کرونا در ايران اظهار کرد: مراحل حيواني واکسن کرونا در کشور تکميل شده است. به زودي وارد مرحله انساني خواهيم شد. البته مي‌خواهيم توجه مردم را به اين جلب کنيم که متوسط توليد يک واکسن در 50 سال گذشته، هفت سال بوده و برخي واکسن‌هاي موجود دنيا حتي بيش از 20 سال طول کشيده که توليد شده است.وي ادامه داد: با وجود تمام اقدامات انجام شده و سرمايه گذاري‌ها، هنوز براي مالاريا و ايدز واکسن نداريم. تصور و انتظاري در مردم به دليل شرايط سخت فعلي وجود دارد. واکسني که بتواند زنجيره اين بيمار را کامل کنترل کند احتمالا تا دو سال آينده هم در اختيار نخواهد بود. اين موضوع مورد تاکيد سازمان جهاني بهداشت است. واکسن‌هايي که تاکنون وارد مرحله سوم يا چهارم شده هم هيچ کدام ادعاي تاثير بيش از 70 درصد ندارند. حتي ادعاي تاثير بيش از يک سال هم ندارند و ايمني برخي از آنها در حد 2.5 تا 3 ماه است.

منبع : www.armanmeli.ir

همرسانی خبر