//سازمان جهانی بهداشت: شاید لازم شود بعضی کشورها تعطیلی‌های کرونا را برگردانند

سازمان جهانی بهداشت: شاید لازم شود بعضی کشورها تعطیلی‌های کرونا را برگردانند

انتخاب : سازمان جهانی بهداشت هشدار داد برخی از کشورها باید تعطیلی‌های اعمال‌شده برای مقابله با شیوع ویروس کرونا را برگردانند.

سازمان جهانی بهداشت امروز چهارشنبه ضمن هشدار درباره گسترش شیوع بیماری کووید-۱۹ (کروناویروس ۲۰۱۹) اعلام کرد ممکن است لازم باشد برخی کشورها تعطیلی‌ها و سایر محدودیت‌ها را برای مقابله با این بیماری مجدداً بازگردانند.

«تدروس آدهانوم»، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت گفت کشورهایی مانند اسپانیا و ایتالیا با اتخاذ راهبردی جامع توانستند شیوع سخت این بیماری را مهار کنند.

«ماریا ون کرکوف»، از مقام‌های ارشد سازمان جهانی بهداشت در ادامه سخنان آدهانوم تصریح کرد که بسیاری از کشورها از سیستم‌های بهینه برای پیشگیری از شیوع این بیماری برخوردار نیستند.

کرکوف در یک نشست خبری روز چهارشنبه از مقر سازمان جهانی بهداشت در ژنو گفت: «برخی از کشورهایی که در مهار انتقال این بیماری موفق شده‌اند و الان دارند اقتصادشان را بازگشایی می‌کنند ممکن است با مشکلاتی رو‌به‌رو شوند و مجبور شوند باز هم مداخلاتی انجام دهند و مجبور شوند تعطیلی‌ها را دوباره اجرا کنند.»

وی اضافه کرد: «ما امیدواریم که این اتفاق نیفتد. امیدوار هستیم که مجبور نباشیم یکبار دیگر وارد تعطیلی‌های گسترده شویم.»

شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی نوشته برخی از کشورهایی که موفق‌ترین راهبرد را برای مبارزه با این بیماری به کار بسته‌اند کشورهایی هستند که در زمینه مبارزه با شیوع بیماری‌هایی مانند «سارس» در سال ۲۰۰۳ و «مرس» در سال ۲۰۱۳ تجربه داشتند.

کرکوف گفت: «این کشورها صاحب تجارب دست‌اول در مورد این بودند که این نوع عوامل بیماری‌زا تا چه حد می‌توانند خطرناک باشند.»

این مقام سازمان جهانی بهداشت از کشور خاصی اسم نبرده اما «سارس» از چین آغاز شد و به بخش‌هایی از آسیا از جمله هنگ‌کنگ و سنگاپور سرایت کرد. «مرس» عمدتاً در کره جنوبی شیوع پیدا کرد.

ساعتی قبل‌تر، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که شیوع بیماری کووید-۱۹ در سراسر دنیا سرعت گرفته است.

منبع : entekhab.ir/002LUD

همرسانی خبر