//سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان: چالش تأمین واکسن آنفلوانزا پیش روی دنیا/گروه‌های هدف شناسایی شدند

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان: چالش تأمین واکسن آنفلوانزا پیش روی دنیا/گروه‌های هدف شناسایی شدند

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به افزایش تقاضای واکسن آنفلوانزا طی سال جاری گفت: گروه‌های هدف و آسیب پذیر در این زمینه در استان کرمان شناسایی شده اند.

به گزارش پالانيوز و به نقل از خبرگزاري مهر، مهدی شفیعی با اشاره به احتمال طغیان هم زمان آنفلوانزا و کرونا در پاییز و زمستان امسال، اظهار کرد: سال هاست که در فصول سرد سال با شیوع ویروس آنفلوانزای فصلی مواجه می‌شویم.

وی با اشاره به اینکه امسال به دلیل کرونا قطعاً الگوی ویروس آنفلوانزا تغییر چندانی نمی‌کند، گفت: ماهیت این ویروس جداگانه است، البته ممکن است کاهش ترددهای بین المللی در اثر شیوع بیماری کووید ۱۹ باعث شود که چهره اپیدمی آنفلوانزا امسال کمی تغییر کند.

شفیعی با اشاره به اینکه سویه های جدید آنفلوانزا اغلب از نیم کره جنوبی آغاز شده و کم کم به نیمکره شمالی می‌رسد، افزود: آنفلوانزا معمولاً از ژانویه (ابتدای سال میلادی) در نیمکره جنوبی شروع می‌شود و تقریباً اواخر سال میلادی به نیمکره شمالی می‌رسد.

مدیر گروه بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی کرمان ادامه داد: انتظار طغیان‌های کوچک و بزرگ آنفلوانزا از مهرماه سال جاری را داریم.

شفیعی گفت: امکان دارد ویروس آنفلوانزا تحت شعاع تغییر رفت و آمدها و محدودیت‌های بین المللی قرار بگیرد اما در هر صورت باید پیش بینی‌های لازم در این زمینه انجام شود.

وی در خصوص تأمین واکسن آنفلوانزا برای فصول سرد امسال گفت: این مساله جزو اولویت‌های وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

شفیعی گفت: در استان کرمان طی هفته‌های گذشته گروه‌های هدف و آسیب پذیر در خصوص آنفلوانزا شناسایی و به مبادی ذیربط اعلام شده‌اند.

شفیعی با اشاره به اینکه خرید واکسن آنفلوانزا اغلب از تیر و مرداد آغاز می‌شود، گفت: شرکت‌های تولید کننده واکسن آنفلوانزا در دنیا ثبت سفارش می‌کنند و در نهایت واکسن‌هایی که مرداد و شهریور آماده می‌شود را تحویل می‌دهند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان بیان کرد: پی گیری ها در این زمینه از سوی وزارتخانه قطعاً انجام شده و امسال مقادیر بیشتری ثبت سفارش خواهد شد.

شفیعی اظهار کرد: امسال دنیا بیشتر از سال گذشته به دنبال واکسن آنفلوانزاست و شرکت‌های تولید کننده با توجه به افزایش تقاضا اقدامات لازم را انجام می‌دهند و احتمالاً این مساله چالش جدیدی برای دنیا خواهد بود.

منبع : mehrnews.com/xRX7x

همرسانی خبر