//شناسایی داروی هپاتیت برای درمان کووید-۱۹ با کمک شبیه‌سازی رایانه‌ای

شناسایی داروی هپاتیت برای درمان کووید-۱۹ با کمک شبیه‌سازی رایانه‌ای

پژوهشگران آلمانی با بررسی محاسبات یک ابررایانه قوی دریافتند که چندین داروی هپاتیت، توانایی سرکوب کروناویروس را نیز دارند.

به گزارش پالانيوز و به نقل از ايسنا، پژوهشگران "دانشگاه یوهانس گوتنبرگ"(JGU) آلمان، طی محاسبات گسترده‌ای که با استفاده از ابررایانه موسوم به "MOGON II" انجام داده‌اند متوجه شدند که چندین دارو که برای درمان هپاتیت سی به کار می‌روند، می‌توانند برای درمان کووید-۱۹ نیز به کار بروند.

ابررایانه MOGON II، یکی از قوی‌ترین رایانه‌های جهان است که توسط پژوهشگران دانشگاه یوهانس گوتنبرگ و موسسه هلمهولتس در ماینتس آلمان اداره می‌شود. پژوهشگران با کمک این ابررایانه، روشی را شبیه‌سازی کرده‌اند که فهرست حدود ۴۲ هزار ماده متفاوت را که به پروتئین‌های کووید- ۱۹ متصل می‌شوند و نفوذ ویروس را در بدن انسان سرکوب می‌کنند، ارائه می‌دهد.

پروفسور "توماس افرث"(Thomas Efferth)، نویسنده ارشد این پژوهش گفت: این روش شبیه‌سازی رایانه‌ای که سال‌هاست مورد استفاده قرار می‌گیرد، عملکرد سریعی دارد و کم‌هزینه‌تر از بررسی‌های آزمایشگاهی است. تا جایی که من می‌دانم ما نخستین پژوهشگرانی بودیم که این روش را برای کووید- ۱۹ به کار بردیم. خبر خوب این است که ما دریافتیم شمار زیادی از داروهای هپاتیت سی می‌توانند گزینه‌های درمانی خوبی برای کووید- ۱۹ باشند.

پژوهشگران با استفاده از ابررایانه MOGON II، بیش از ۳۰ میلیارد محاسبه را طی دو ماه انجام دادند و دریافتند که ترکیبات موجود در چهار داروی هپاتیت سی می‌توانند به کروناویروس متصل شوند و از بروز عفونت پیشگیری کنند. داروهای معرفی شده، "سیمپرویر"(Simeprevir)، "پاریتاپرویر"(Paritaprevir)، "گرازوپرویر"(Grazoprevir) و "ولپاتاسویر"(Velpatasvir) هستند.

افرث ادامه داد: نتایج به دست آمده، این ایده را تایید می‌کنند که کروناویروس و ویروس عامل هپاتیت سی هر دو از نوع ویروسهای آر.ان.ای تک شاخه ای هستند.

این محققان همچنین گفتند، نوعی ماده بدست آمده از گیاه ژاپنی لنیکرا جاپنیکا که از گذشته تاکنون در آسیا علیه بیماریهای زیادی مورد استفاده قرار گرفته، میتواند یک داروی احتمالی دیگر علیه سارس-کوو-۲(ویروس عامل کووید-۱۹) باشد. محققان گفتند، اما نتایج پژوهش آنها باید هنوز طی بررسی‌های آزمایشگاهی و بالینی مورد ارزیابی قرار بگیرند.

این پژوهش، در وب‌سایت "سازمان سلامت جهانی"(WHO) به چاپ رسید.

منبع : www.isna.ir/news/99021611345

همرسانی خبر