//طرح ریزی ۱۴۱ واکسن علیه ویروس کرونا

طرح ریزی ۱۴۱ واکسن علیه ویروس کرونا

انتخاب : مدیرکل سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد در حال حاضر دانشمندان جهان در حال طرح ریزی ۱۴۱ واکسن علیه نوع جدید ویروس کرونا (کووید ـ ۱۹) هستند.

تدروس آدهانوم قبریسوس، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی در مقاله منتشره در روزنامه واشنگتن پست نوشت : “نقش حیاتی را که همکاری بین المللی در حال حاضر در ایجاد واکسن COVID-19 ایفا می کند ، بررسی کنیم . این همکاری اندکی پس از آن آغاز شد که اطلاعات مربوط به شیوع ویروس کرونا بصورت آنلاین منتشر شد اکنون طرح ریزی ۱۴۱ واکسن جریان دارد و ممکن است آنها چند ماه با موفقیت فاصله داشته باشند. مطمئناً هیچ تضمینی برای مصونیت کامل در برابر ویروس کرونا وجود ندارد ، اما ما امیدواریم “.

سازمان جهانی بهداشت روز ۱۱ ماه مارس شیوع ویروس جدید کرونا را «همه‌گیر» اعلام کرد. کرونا ویروس در اواخر دسامبر سال گذشته میلادی در شهر ووهان چین شیوع پیدا کرد. ابتدا مقامات چین از شیوع نوعی از ذات الریه با منشا ناشناخته خبر دادند اما دیرتر کارشناسان به این نتیجه رسیدند که عامل ایجاد کننده آن یک ویروس جدید از نوع کرونا است. اکنون با گذشت چند ماه ، میزان شیوع این ویروس در چین کاهش یافته اما این بیماری هولناک به کشورهای دیگر رخنه کرده است. در ایران و دیگر کشورها از مردم خواسته شده است که برای جلوگیری از گسترش این بیماری در خانه بمانند و در صورت بیرون رفتن فاصله خود با افراد دیگر را حفظ کرده و کمتر از فاصله ۱.۵ تا دو متر به آنها نزدیک نشوند.

دوره نهفتگی این بیماری به طور متوسط تا حدود ۱۴ روز است و علائم بیماری پس از گذشت این بازه زمانی در بدن فرد مبتلا ظاهر می‌شود. علائم شامل تب، بدن درد، گلو درد، سرفه، درد عضلات، آب ریزش بینی، سر درد است. برخی دچار علائم گوارشی مثل تهوع و اسهال می‌شوند. آنچه باعث نگرانی می‌شود این است که فرد دچار ذات الریه شود.

براساس آخرین ارقام منتشره از سوی سازمان جهانی بهداشت ، بیش از ۱۰.۳ میلیون مورد ابتلا به کرونا در جهان شناسایی شده ، بیش از ۵۰۸ هزار نفر از مبتلایان جان باخته اند.

منبع : entekhab.ir/002LYi

همرسانی خبر