//علائم کرونا را با آلرژی فصلی اشتباه نگیرید!

علائم کرونا را با آلرژی فصلی اشتباه نگیرید!

تحقیقات نشان می‌دهد که COVID-۱۹ علائم گسترده‌ای دارد و شرایط گاهی تا جایی پیش می‌رود که می‌توان تقریباً هر چیزی را نشانه کرونا دانست. درواقع بسیاری از افراد نمی‌توانند بین سرماخوردگی، آلرژی فصلی، آنفولانزا و کرونا تمایز قائل شوند و اساسا نمی‌دانند چه زمانی باید به پزشک متخصص مراجعه کنند.
به گزارش پالانيوز و به نقل از انتخاب ، بیماری‌های تنفسی، مانند سرماخوردگی و آنفولانزا، باعث ایجاد گلودرد می‌شوند و COVID-۱۹ نیز از این قاعده مستثنی نیست. کارشناسان می‌گویند کروناویروس عملکردی تهاجمی در دهان، سینوس‌ها، گلو، راه هوایی فوقانی و ریه‌ها دارد.


اما وقتی علائم آلرژی فصلی با این ویروس مقایسه می‌شود، مشکلاتی پیچیده خواهیم داشت. آلرژی فصلی نیز اغلب با علائمی مشابه و حتی علائم جانبی‌تر کرونا مثل ضعف و سرگیجه همراه است. سرما خوردگی نیز با علائمی مانند تب و گلو درد همراه است. جالب است بدانید در فصل بهار نه تنها آلرژی فصلی شایع است، بلکه به علت تغییر دمای شدید در فصل بهار، سرماخوردگی نیز شایع است؛ بنابراین شاید تنها چاره این باشد که بار دیگر علائم کرونا را مرور کنیم:


مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC) در ابتدا تنها سه علامت عمده COVID-۱۹ را ذکر کرده بود: سرفه، تب و تنگی نفس. اما این سازمان فهرست علائم خود را گسترش داده است، و اکنون علائم اصلی شامل گلودرد نیز می‌شود. فهرست به روز شده شامل تمامی این موارد است: تب، سرفه، تنگی نفس یا مشکل در تنفس، لرز، لرز‌های مکرر، درد عضلانی، سردرد، گلو درد، از بین رفتن قدرت بویایی و چشایی.


این علائم تکان دهنده و جدید نیستند: سازمان بهداشت جهانی (WHO) نیز علائم مشابهی را طی هفته‌های گذشته ذکر کرده است. گزارشی از سازمان بهداشت جهانی که در ماه فوریه منتشر شد، نزدیک به ۵۶۰۰۰ مورد COVID-۱۹ در چین را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و علائمی مشابه را طبقه بندی کرد؛ بنابراین، آیا گلو درد نشانه کرونا است؟ شاید، اما این بهترین علامتی نیست که باید به دنبال آن باشید. ریچارد واتکینز متخصص بیماری‌های عفونی و استاد دانشگاه پزشکی شمال شرقی اوهایو می‌گوید: «من برخی بیماران مبتلا به COVID-۱۹ را دیدم که دچار گلودرد نشده بودند. درواقع گلو درد مشخص‌ترین نشانگر COVID-۱۹ نیست. علائمی مانند سرفه، تب، خستگی و درد عضلات شایع‌تر است.»


اگر شما گلودرد دارید، اما، به جز بینی آبریزش یا چیزی شبیه به آن علامت خاص دیگری ندارید به احتمال زیاد شما با بیماری‌هایی مانند آلرژی فصلی سر و کار دارید. اما اگر علاوه بر تب، گلو درد یا علائم دیگری مانند سرفه خشک و تنگی نفس وجود دارد، احتمالا خطر در کمین است و باید به پزشک مراجعه کنید.

منبع: entekhab.ir/002Hn3

همرسانی خبر