//فاصله‌گذاری اجتماعی کِی تمام می‌شود؟

فاصله‌گذاری اجتماعی کِی تمام می‌شود؟

ايسنا : محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گویند: مرور شواهد نشان می‌دهد که پیش بینی دقیقی از زمان پایان این بحران وجود ندارد. باید منتظر ماند و دید تا چه اندازه پیش‌بینی‌های مختلف به وقوع می‌پیوندد. برخی از پیش بینی‌ها حاکی از آن است که این ویروس به طور موقت در طول تابستان کاهش می‌یابد، اما در صورت عدم مداخله، دوباره در پاییز و زمستان بعدی به اوج خود می‌رسد و مدت زمان طولانی درگیری در جوامع ایجاد خواهد کرد. 

شیوع کووید-۱۹  از زمستان ۱۳۹۸ آغاز شد و توانست با سرعت ادامه  پیدا کند و میلیون ها زندگی را در سراسر جهان تهدید کند. اپیدمی این ویروس باعث شد که کشورها سیاست‌هایی را برای کاهش ابتلا و مرگ و میر ناشی از این بیماری به کار گیرند؛ مهمترین آنها رعایت فاصله فیزیکی و پویش "در خانه بمانیم" بود. اما سوال اینجاست که وضعیت کنونی تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشگاه علوم پزشکی تهران با انتشار مطلبی این موضوع را بررسی کرده‌اند.

به گفته‌ی آن‌ها، با توجه به گذشت حدود چهار ماه از شیوع ویروس کرونای جدید، شواهد عینی در خصوص چگونگی رفتار این ویروس در فصل‌های مختلف سال وجود ندارد اما مطالعات متعددی با بهره گیری از روش های آماری در خصوص اینکه این ویروس تا چه زمانی وجود خواهد داشت انجام شده است. یکی از مهمترین این شواهد، مطالعه دانشگاه هاروارد است که بیان می‌کند برای جلوگیری از بروز موج‌های شدیدتر بیماری، احتمالا باید تا سال ۲۰۲۲ میلادی (۱۴۰۱ شمسی)، فاصله فیزیکی را رعایت کنیم، در غیر این صورت امکان تجدید حیات ویروس تا اواخر سال ۲۰۲۴ نیز وجود دارد.

مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا نیز بیان می کند که پیش‌بینی وجود ویروس در کشورهای مختلف، بر اساس برنامه‌های کنترل بیماری که در این کشورها وجود دارد، متفاوت است. هیچ کس نمی‌داند ماه‌های آینده چه چیزی اتفاق خواهد افتاد؛ احتمالاً روند بیماری چند هفته تا چند ماه ادامه خواهد داشت و بنابراین کووید-۱۹مدتی با ما خواهد بود. 

مرور شواهد نشان می‌دهد که پیش بینی دقیقی از زمان پایان این بحران وجود ندارد. باید منتظر ماند و دید تا چه اندازه پیش‌بینی‌های مختلف به وقوع می‌پیوندد. برخی از پیش بینی‌ها حاکی از آن است که این ویروس به طور موقت در طول تابستان کاهش می‌یابد، اما در صورت عدم مداخله، دوباره در پاییز و زمستان بعدی به اوج خود می‌رسد و مدت زمان طولانی درگیری در جوامع ایجاد خواهد کرد. با این حال، عدم اطمینان همچنان زیاد است و به رغم تغییر در روندهای فصلی، حفظ مداخلات و سیاست های کنترلی، از جمله رعایت فاصله فیزیکی ضروری است. 

منبع : https://www.isna.ir/news/99033119305

همرسانی خبر