//فرانسه ؛آیا واکسن کرونا در دسترس همگان قرار می‌گیرد یا فقط افراد خاص؟

فرانسه ؛آیا واکسن کرونا در دسترس همگان قرار می‌گیرد یا فقط افراد خاص؟

همزمان با پیشرفت ده‌ها پروژه در حال انجام برای کشف و تولید واکسن کرونا از سوی شرکت‌های بزرگ داروسازی، این سوال مطرح است که آیا قوانین شکل دهنده انحصار موجود در بازار دارو می‌تواند دسترسی عادلانه و مقرون به صرفه به واکسن احتمالی کرونا را تضمین کند؟

پیتر هوتز و تیم تحقیقاتی تحت سرپرستی او در سال ۲۰۱۶ میلادی نمونه‌ای از واکسن ویروس خانواده کرونا را برای آزمایش‌ روی انسان ارائه کردند. این واکسن بر پایه بررسی‌های انجام شده بر روی ویروس سارس(SARS-CoV-1) ساخته شده بود که در سال ۲۰۰۳ میلادی شیوع جهانی پیدا کرد و جان حدود ۷۷۴ نفر را در ۱۷ کشور جهان گرفت.

مطابق شهادت اخیر آقای هوتز در برابر کمیته علوم ایالات متحده آمریکا، شرکت‌های داروسازی به بهانه کمبود بودجه علاقه‌ای به کشف او نشان ندادند و موجب شدند تا پروژه او تعطیل شود.

ماسیمو فلوریو، استاد اقتصاد بخش عمومی در دانشگاه میلان، در توضیح علت وجود چنین رویکردی به یورونیوز گفت: «بیماری‌های همه‌گیر در اولویت صنایع داروسازی قرار ندارند چون که به اندازه بیماری‌های مزمن سودآور نیستند و گرنه نزدیک به دو دهه پس از شیوع ویروس سارس طبیعی نیست که واکسنی برای آن نداریم.»

به گفته آقای فلوریو همین امر موجب شده تا تحقیقات پزشکی قربانیِ تضاد غیرقابل تحمل بین اولویت علم برای سلامتی و علم برای سود شود.

در همین حال، تجزیه و تحلیل بلومبرگ نشان می‌دهد که ۲۰ شرکت بزرگ داروسازی جهان طی یک سال گذشته حدود ۴۰۰ پروژه تحقیقاتی جدید را پشتیبانی کردند. تقریبا نیمی از این پروژه‌ها به مقابله با سرطان اختصاص داشته و در مجموع تنها ۶۵ مورد به بیماری‌های همه‌گیر اختصاص داشته است. این در حالی است که از میان این ۲۰ شرکت بزرگ، تنها چهار شرکت واحدهای تولید ویژه واکسن داشته‌اند.

به نظر می‌رسد قوانینی که به شرکت‌های داروسازی جهان حق انحصار محصول تولیدی را می‌دهد گاه به قیمت سلامتی مردم جهان تمام شده است. مساله‌ای که بارها مورد توجه سازمان غیردولتی پزشکان بدون مرز قرار گرفته است. 

یک سال پیش، پزشکان بدون مرز با جلب حمایت تعدادی دیگر از سازمان‌های مردم نهاد، برای نخستین بار در اروپا، کودکان پناهنده در یونان را در برابر ذات الریه واکسینه کردند. در حالی که قیمت این واکسن در بازار یونان نزدیک به ۱۵۴ یورو بود، آنها موفق شدند بهای هر واکسن را به حدود ۸ یورو کاهش دهند.

پزشکان بدون مرز پس از اجرای این ابتکار انسان‌دوستانه اعلام کردند که تقریباً یک سوم کشورها در سطح جهان به دلیل قیمت گزاف، ذات‌الریه را در بسته واکسیناسیون اجباری کودکان قرار نمی‌دهند، در حالی که پنومونی(سینه پهلو یا ذات‌الریه) بزرگترین قاتل کودکان زیر پنج سال در سراسر جهان است.

براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت تنها در سال ۲۰۱۷ بیش از ۸۰۰ هزار کودک زیر پنج سال در سراسر جهان بر اثر ابتلا به ذات‌الریه جان خود را از دست داده‌اند.

منبع : www.euronews.com

همرسانی خبر