//مصرف سیگار و تشدید بیماری «پسوریازیس»

مصرف سیگار و تشدید بیماری «پسوریازیس»

آرمان ملی : عضو هيات علمي‌ دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: مصرف سيگار بيماري پسوريازيس را به‌شدت تشديد مي‌کند و به همين دليل به اين بيماران توصيه مي‌شود که هرگز دخانيات مصرف نکنند. دکتر اميرهوشنگ احساني متخصص پوست‌ومو اظهارکرد: هرچند علت بروز اين بيماري تاکنون مشخص نشده است، اما عواملي مانند مصرف سيگار، استرس و برخي از عفونت‌ها در تشديد اين بيماري نقش مهمي‌ دارند. وي به بيماران توصيه کرد که حتما در وعده‌هاي غذايي از سبزيجات استفاده کنند و ادامه داد: مصرف ميوه، ماهي و روغن آن و عسل در کنترل اين بيماري نقش موثري دارند. وي، تداخل کرونا با بيماري پسوريازيس را خيلي جدي نداست و افزود: هنوز ثابت نشده که مبتلايان به اين بيماري بيشتر در معرض کرونا هستند. اين متخصص پوست تاکيد کرد: در ابتداي بروز کروناويروس تصور مي‌شد که اين بيماران به‌دليل مصرف داروهايي که ايمني بدن را کاهش مي‌دهد، مستعد ابتلا به کرونا هستند ولي مطالعات در اين زمينه نشان داده که اين موضوع خيلي در ابتلا به کرونا نقش ندارد. وي با يادآوري اينکه کرونا ارتباط چنداني با اين بيماري ندارد، اظهارکرد: پسوريازيس و کرونا تاثير چنداني برهم ندارند و اين بيماران نگران تشديد بيماري خود يا ابتلا به کرونا نباشند. عضو هيات علمي ‌دانشگاه علوم پزشکي تهران ادامه داد: کهير مي‌تواند از عوارض بيماري کرونا باشد، اما کهير بيماري پوستي ديگري است و ارتباطي با پسوريازيس ندارد.

بيشترين سن شيوع

اين پزشک متخصص بيشترين سن شيوع بيماري را بين 20 تا 40 سالگي عنوان کرد و گفت: اين بيماري مي‌تواند در کودکان و بزرگسالان هم رخ دهد و آنان را مبتلا کند. احساني اظهارکرد: پسوريازيس بيماري التهابي پوستي است و براثر آن تکثير پوست زياد مي‌شود. اين بيماري مي‌تواند مفاصل و ناخن‌ها را هم درگير کند و سبب درد و خشکي مفاصل شود. وي، درصدي از دلايل بروز اين بيماري را براثر عوامل ژنتيکي اعلام کرد و گفت: براثر اين بيماري، ساخت پوست بيشتر حد معمول شده به‌عبارتي در برخي از نواحي مانند آرنج، زانوها، نشيمنگاه و حتي سر انباشته پوست صورت مي‌گيرد و پوست‌هاي ضخيمي‌ ايجاد مي‌شود.

اين بيماري درمان قطعي ندارد

عضو هيات علمي ‌دانشگاه علوم پزشکي تهران تصريح کرد: بيماري پسوريازيس درمان قطعي ندارد به‌عبارتي ريشه‌کن نمي‌شود و ممکن است بيماري در بدن خاموش بماند و در شرايطي خاص، بيماري اوج مي‌گيرد. احساني اين بيماري را قابل کنترل دانست و تاکيد کرد: درمان‌هاي اين بيماري يا موضعي يا خوراکي و سيستميک است. داروهاي جديد بيولوژيک براي درمان اين بيماري استفاده مي‌شود که با استفاده از اين داروها مي‌توان بيماري را بهتر کنترل کرد، اما با استفاده از داروهاي بيولوژيک هم بيماري ريشه‌کن نمي‌شود.

در مناطق خشک شيوع بيشتري دارد

وي با يادآوري اينکه در مناطق خشک اين بيماري شيوع بيشتري دارد، گفت: آب‌وهوا خيلي نقش مهمي‌ در ابتلا به اين بيماري ندارد، اما عوامل ژنتيکي نقش مهمتري در بروز اين بيماري دارد. اين استاد دانشگاه، با بيان اينکه در شيوع اين بيماري يک تا 3 درصد جامعه يعني از هر 100 نفر 1 يا 3 نفر به اين بيماري مبتلا مي‌شوند، تصريح کرد: در ايران برآورد مي‌شود که حدود 2 ميليون نفر به اين بيماري مبتلا باشند. استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران يادآور شد: پراکندگي اين بيماري در کشور ما يکسان است و شيوع بيماري هم در بين زنان و مردان تفاوت چنداني ندارد و به عبارتي يکسان است. احساني، پوست‌ريزي و قرمزي در ناحيه آرنج و زانوها و دست‌ها و سر را از اعلائم اين بيماري اعلام کرد و گفت: شکنندگي ناخن‌ها و سفيدشدن زير آن هم مي‌تواند از علائم اين بيماري باشد. عضو هيات علمي ‌دانشگاه علوم پزشکي تهران، خطر ابتلا به ام‌اس، ديابت، سکته‌قلبي، قند و چربي خون در مبتلايان به پسوريازيس بيشتر اعلام کرد و گفت: بيماران پسوريازيس 2 تا 3 برابر افراد سالم در معرض ابتلا به بيماري قلبي‌‌وعروقي قرار دارند. احساني افزود: در سال‌هاي گذشته تصور مي‌شد، پسوريازيس فقط بيماري پوستي است اما در حال حاضر محققان به اين نتيجه رسيدند که فرد مبتلا ممکن است بيشتر در معرض بيماري‌هاي قند و چربي خون، ديابت، قلبي‌وعروقي و سکته قلبي قرار گيرد. وي با بيان اينکه همراهي پسوريازيس با بيماري ام‌اس گزارش شده است، گفت: مطالعات نشان مي‌دهد که اين افراد در معرض خطر اين بيماري قرار دارند.

منبع : www.armanmeli.ir

همرسانی خبر