//مینو محرز خطاب به مردم: خسته شده‌اید، اما تحمل کنید؛ دور جا‌های پرجمعیت را خط بکشید

مینو محرز خطاب به مردم: خسته شده‌اید، اما تحمل کنید؛ دور جا‌های پرجمعیت را خط بکشید

انتخاب : مینو محرز که مهمان برنامه رادیویی «تهران کلینک» شده بود، در پاسخ به این سوال که با توجه به افزایش یافتن دوباره سرعت شیوع کرونا در ایران، الان در چه وضعیتی قرار داریم، گفت: وقتی در تعطیلات همه به سفر می‌روند، این اتفاق میفتد.

محرز تاکید کرد: تنها چیزی که در دنیا بر کاهش روند شیوع این بیماری تاثیر داشته، فاصله گذاری فیزیکی بوده است. زمانی که مردم به سفر می‌روند، هم بیماری را جابجا می‌کنند و از نقطه‌ای به نقطه دیگر می‌برند و هم از مقصد سفر، بیماری را به مبدأ می‌آورند. می‌دانیم که مردم خسته شده اند، ولی چون هنوز واکسن و درمانی مؤثری پیدا نشده، بهتر است که مردم همچنان فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

وی افزود: ممکن است کاملا سالم باشیم و ندانیم که حامل ویروس هستیم، هرچند به تازگی در برخی مقالات تاکید شده کسی که ناقل ویروس کروناست، خیلی انتقال نمی‌دهد. مگر اینکه علایم داشته باشد، ولی بعضی‌ها علایم خفیف دارند و نمی‌دانند.

این پزشک در پاسخ به این سوال که برخی سفر خود را اینگونه توجیه می‌کنند که از خانه‌ای به خانه دیگر می‌روند و توقف ندارند یا در اجتماعات حضور نمی‌یابند. چطور باید خطرناک بودن سفر در شرایط فعلی را برای مردم توجیه کرد، گفت: اگر از خانه‌ای به خانه دیگر می‌روند، پس آن همه آدم کنار دریا چه کسانی بودند؟ خواهش من این است که با اینکه در گرما سخت است، اما همه تحمل کنند و حتما ماسک بزنند. دلیل اینکه توانستند این بیماری را در دنیا کنترل کنند، این بود که تمام سفر‌ها را متوقف کردند. ما در رفت و آمد به این ور و آن ور این بیماری را انتقال می‌دهیم. مثلا در شهر‌هایی که کنترل شده بود و مسافر به آنجا رفته بود، بیماری دوباره شروع شده است.

عضو کمیته کشوری بیماری‌های عفونی وزارت بهداشت تاکید کرد: یک سری کار‌ها را دولت‌ها انجام می‌دهند. دولت مجبور است یک سری از مشاغل را به دلیل مشکلات اقتصادی باز کند، اما من که می‌توانم رعایت کنم. مثلا به رستوران نروم که بخواهم یک ساعت بدون ماسک در رستوران بنشینم و یک شخص دیگری هم کنار من در آن فضا بنشیند. چون بر اثر حرف زدن هم امکان انتقال این بیماری وجود دارد.

وی در پاسخ به این سوال که برخی مردم تلقی می‌کنند بازگشایی‌ها به معنای عادی شدن شرایط است، گفت: وزارت بهداشت و تمام کسانی که در کمیته هستند، بار‌ها گفته اند که جایی را باز نکنید. مثلا اگر من این روز‌ها به سینما نروم، چه اتفاقی میفتد؟

محرز گفت: اگر یک سری از مشاغل باید اجبارا باز شوند، توصیه من به مردم این است که شما رعایت کنید و به جا‌های پرجمعیت نروید. برخی کشور‌ها با رعایت فاصله گذاری فیزیکی توانستند بیماری را کنترل کنند. این ما هستیم که بیرون می‌رویم و هر شب در پارک‌ها می‌بینیم که خانواده‌ها دور هم نشسته اند و قلیان می‌کشند و کباب درست می‌کنند. اگر این کار‌ها را نکنیم و تحمل کنیم، می‌توانیم از شیوع این بیماری بکاهیم.

منبع : entekhab.ir/002KK8

همرسانی خبر