//نشانه‌های دستگاه ‌ گوارش ناسالم

نشانه‌های دستگاه ‌ گوارش ناسالم

آرمان ملی : مري، روده‌ها، دهان و معده اجزا تشکيل‌دهنده دستگاه‌ گوارش هستند. وظايف اصلي دستگاه‌ گوارش پردازش غذا، جذب موادمغذي، تنظيم سيستم ايمني، و ايجاد تعادل در ترکيب باکتري‌هاي دستگاه‌ گوارش است. پژوهش‌هاي طولاني‌مدت مشکلات دستگاه‌ گوارش مانند سندرم روده نشت‌پذير را با تعدادي از مشکلات سلامت، از آلرژي‌ها تا آرتريت روماتوئيد، پيوند داده‌اند. امروزه، بيشتر کارشناسان در جامعه پزشکي اين موضوع را تاييد مي‌کنند که عملکرد درست دستگاه‌ گوارش تاثير قابل‌توجهي بر سلامت کلي و بهزيستي انسان دارد. اين اجماع کلي به درک کامل‌تر از سيستم ميکروبي انسان يا ميکروبيوم منجر شده است. ميکروب‌ها در جوامع تعامل دارند و به محيط‌زيست اطراف خود واکنش نشان مي‌دهند. همانند ارگانيسم‌هاي ساکن زيست بوم‌هاي کره‌زمين، جمعيت‌هاي ميکروبي ما با تغييرات محيط زيست خود تغيير مي‌کنند و دستکاري اين تعاملات ممکن است به پزشکان در درک و مديريت بيماري‌ها کمک کند. دستگاه‌ گوارش ما حاوي مقدار نامتناسبي از ميکروب‌ها است و آنها براي مبارزه با عوامل بيماري‌زا مانند باکتري‌ها و ويروس‌ها ضروري هستند. بر همين اساس، حفظ سلامت دستگاه‌ گوارش يکي از بهترين روش‌ها براي حفظ سلامت ذهن و جسم است. در ادامه با برخي از نشانه‌هاي دستگاه‌ گوارش ناسالم بيشتر آشنا مي‌شويم.

احساس اضطراب و افسردگي

شايد در نگاه نخست پيوند بين دستگاه‌ گوارش و احساسات عجيب به‌نظر برسد. اما آيا مي‌دانستيد که 70 درصد از سروتونين بدن شما در دستگاه‌ گوارش يافت مي‌شود؟ سطوح پايين سروتونين با خلق و خوي ناپايدار، افسردگي، و عملکردهاي فيزيولوژيکي مانند گوارش، خوردن و خوابيدن پيوند خورده است.

غذاهاي سرشار از قند

لپتين و گرلين پروتئين‌هايي هستند که عملکردي مشابه با هورمون‌هايي دارند که اشتها را تثبيت مي‌کنند و باکتري‌هاي دستگاه‌ گوارش مقدار قابل توجهي از آنها را ترشح مي‌کنند. اين پروتئين‌ها بر هوس‌هاي غذايي ما تاثيرگذار هستند. بر همين اساس، اگر علاقه عجيبي به مصرف موادغذايي حاوي قند فراوان داريد، باکتري‌ها با اين نوع ماده ناسالم سازگار شده‌اند. در نتيجه، دستگاه‌ گوارش شما دوز قند روزانه خود را طلب مي‌کند. اصلاح مشکلات دستگاه‌ گوارش مي‌تواند باکتري‌هايي که موجب هوس‌هاي قندي مي‌شوند را محدود سازد.

پيش‌ديابت يا ديابت

در يک مطالعه ، سه دانشمند روس ارتباط بين ميکروب‌هاي روده بزرگ و ابتلا و پتانسيل ابتلا به ديابت نوع2 را نشان دادند. برخي باکتري‌هاي دستگاه‌ گوارش يک واکنش ايمني را تحريک مي‌کنند که موجب التهاب در تمام بدن، از جمله کبد و سلول‌هاي چربي مي‌شود، که مي‌تواند بر سوخت و ساز کلي و حساسيت کبد تاثيرگذار باشد.

مشکلات پوستي

راش‌هاي پوستي و بيماري پوستي مزمن اگزما ممکن است نشان‌دهنده مشکلي در دستگاه‌ گوارش، به‌ويژه عدم تعادل در باکتري‌هاي خوب باشند. سندرم روده نشت‌پذير، بيماري که غذاهاي اضافي به‌جاي گوارش در روده از آن خارج مي‌شوند، مي‌تواند موجب شکل‌گيري التهاب در بدن و سرکوب سيستم ايمني شود، در نتيجه التهاب روي سطح پوست هر چه بيشتر آشکار مي‌شود.

ناراحتي‌هاي گوارشي

مشکلات دستگاه‌ گوارش حاد مانند نفخ، اسهال، و توليد گاز مي‌توانند نشان‌دهنده عدم تعادل در باکتري‌هاي دستگاه‌ گوارش باشند. اجابت مزاج نامنظم يا توليد بيش از اندازه گاز ممکن است نشان‌دهنده سطوح پايين اسيد معده باشند که بر توانايي تجزيه مواد غذايي تاثيرگذار است.

بيماري خودايمني

سندرم روده نشت‌پذير و عدم تحمل گلوتن اغلب به‌عنوان کاتاليزوري براي بيماري‌هاي خودايمني عمل مي‌کنند. مشکلات دستگاه‌ گوارش مي‌توانند به بيماري‌هاي حاد و مزمن منجر شوند. به گفته دکتر آلسيو فاسانو، زيست‌شناس مخاطي، شواهدي در حال رشد وجود دارند که نشان مي‌دهند افزايش نفوذپذيري روده نقشي بيماري‌زا در بيماري‌هاي مختلف خود ايمني از جمله بيماري سلياک و ديابت نوع1 دارد.

آلرژي‌هاي غذايي

نمونه‌هاي عدم تحمل غذايي (به‌عنوان مثال، عدم تحمل لاکتوز) تقريبا هميشه محصول جانبي سندرم روده نشت‌پذير هستند. فرد مبتلا به سندرم روده نشت‌پذير توانايي گوارش کامل غذا را ندارد. در همين راستا، غذا به جاي آن که در روده باقي بماند و گوارش شود، وارد جريان خون مي‌شود. هنگامي‌که غذا از روده فرار مي‌کند، بدن آن را به‌عنوان يک عامل تهديدکننده در نظر مي‌گيرد و واکنش ايمني را آغاز مي‌کند. ابتلا يا وخيم‌ترشدن آلرژي‌هاي غذايي و حساسيت ناگهاني به برخي موادغذايي خاص ممکن است نشان‌دهنده مشکلي در دستگاه‌ گوارش باشند.

بوي بد دهان

عدم تعادل ميکروبي در روده مي‌تواند به بخش‌هاي ديگر بدن از جمله دهان منتقل شود، که در اين شرايط بوي بد دهان يا نفس بدبو شکل مي‌گيرد. عدم تعادل يا نوسانات در جميعت ميکروبي دستگاه‌ گوارش، بدن را بيش از پيش مستعد ابتلا به بيماري‌هايي مي‌کند که نفس بدبو را موجب مي‌شود، که از آن جمله مي‌توان به بيماري کليوي يا ديابت اشاره کرد.

مشکلات خواب يا بي‌خوابي

دشواري در به خواب رفتن و بي‌خوابي نشان‌دهنده برخي عدم تعادل‌هاي شيميايي در مغز هستند. همانگونه که پيش‌تر اشاره شد، دستگاه‌ گوارش ما حفظ و تنظيم سروتونين را انجام مي‌دهد که يک انتقال‌دهنده عصبي ضروري براي تحريک و تنظيم الگوهاي خواب است. هنگامي‌که سطوح سروتونين نامتعادل يا کم است اين شرايط مي‌تواند به بي‌خوابي يا دشواري در به خواب رفتن منجر شود.

نوسانات وزن

برخي باکتري‌هاي دستگاه‌ گوارش کاهش وزن را تحريک مي‌کنند که از نوع خوب نيست. به‌عنوان مثال، مقادير بيش از حد ميکروب‌ها در روده کوچک مي‌تواند در جذب چربي، موادمعدني و ويتامين‌ها اختلال ايجاد کند. در مقابل، برخي باکتري‌هاي دستگاه‌ گوارش افزايش وزن را از طريق دريافت کالري بيشتر از غذا موجب مي‌شوند.

منبع : www.armanmeli.ir

همرسانی خبر