//نظر ۱۰۰ متخصص: برای مقابله با ویروس کرونا و کنترل شیوع آن، ماسک مهم‌ترین راهکار است.

نظر ۱۰۰ متخصص: برای مقابله با ویروس کرونا و کنترل شیوع آن، ماسک مهم‌ترین راهکار است.

مقاله‌ای از جرمی هوارد (Jeremy Howard) دانشمند و پژوهشگر برجسته دانشگاه سانفرانسیسکو

ترجمه و تلخیص: سعدی قادری
دکتری عمران و مدیریت بحران

جستارها: ماسک‌ها به متوقف کردن شیوع ویروس کرونا کمک می‌کنند- علم ساده است و من یکی از 100 متخصصی هستم که می‌خواهم به فرمانداران بگویم مردم به زدن ماسک نیاز دارند.

من (جرمی هوارد) یک دانشمند داده در دانشگاه سانفرانسیسکو هستم و دوره های آنلاین را در زمینه یادگیری ماشین برای fast.ai آموزش می‌دهم. در اواخر ماه مارس تصمیم گرفتم از پوشیدن ماسک در بین عموم به عنوان یک مطالعه موردی استفاده کنم تا به دانش آموزانم نشان دهم چگونه انواع و اقسام داده ها و شواهد را ترکیب و تجزیه تحلیل کنند.

در کمال تعجب، متوجه شدم که شواهد پوشیدن ماسک در ملاء عام بسیار قوی است. به نظر می رسد که پوشیدن ماسک در سطح جهانی می تواند یکی از مهمترین ابزارها جهت مقابله با گسترش ویروس کرونا باشد. با این حال، افراد اطراف من ماسک نمی زدند و سازمان های بهداشتی در ایالات متحده پوشیدن آنرا توصیه نمی کردند.

من به همراه 18 نفر دیگر از متخصصان رشته های مختلف، مروری بر تحقیقات پیرامون استفاده از ماسک در مکانهای عمومی به عنوان ابزاری برای کاهش سرعت انتشار ویروس کرونا انجام دادیم. ما نسخه ای از مقاله خود را در تاریخ 12 آوریل منتشر کردیم و اکنون در انتظار بررسی آن در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم هستیم. از آن زمان به بعد ، بررسی های بیشتری درحمایت از پوشیدن ماسک انجام شده است.

در 14 ماه مه ، من و 100 نفر از دانشگاهیان برتر جهان نامه ای سرگشاده به همه فرمانداران ایالات متحده فرستادیم و از آنها خواستیم که “مقامات دولتی در کلیه اماکن عمومی، از جمله فروشگاه ها ، سیستم های حمل و نقل و ساختمانهای عمومی از ماسک های پارچه ای استفاده کنند.”

در حال حاضر ، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای ایالات متحده(CDC)[1] توصیه می کند که همه ماسک بپوشند – مانند دیگر دولتهای جهان که 90٪ از جمعیت جهان را شامل می شوند – اما تاکنون فقط 12 ایالت از ایالات متحده آمریکا استفاده از ماسک را الزامی کرده اند. در بیشتر ایالتهای آمریکا توصیه مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها کافی نیست: بیشتر مرم در حال حاضر ماسک نمی پوشند. با این حال ، همه چیز به سرعت تغییر می کند. هر هفته حوزه های قضایی بیشتر و بیشتری نیاز به استفاده از ماسک در عموم را الزامی می کنند. اکنون که من این مطلب را می نویسم ، 94 کشور وجود دارند که این حرکت (الزام پوشیدن ماسک در مکانهای عمومی) را انجام داده اند.

پس شواهدی که باعث شده خودم و دانشمندان زیادی اینقدر به ماسکها اعتقاد داشته باشیم، چیست؟

قطرات خارج شده از دهان افراد هنگام سرفه یا صحبت کردن احتمالاً مهمترین منبع انتقال ویروس کرونا هستند. (Thomas Jackson/Stone via Getty Images )

شواهد

تحقیقاتی که برای اولین بار من را متقاعد کرد، آزمایش پراکندگی نور لیزر بود. محققان مؤسسه ملی بهداشت از لیزرهایی برای روشن کردن و شمارش تعداد قطرات بزاق توسط شخصی که در حال صحبت کردن بدون استفاده از ماسک صورت بود، استفاده کردند. این مقاله به تازگی به طور رسمی منتشر شده است، اما من یک فیلم در  YouTube را در اوایل ماه مارس مشاهده کردم. نتایج به طور تکان دهنده در ویدیو کاملاً آشکار است. هنگامی که محقق از یک پوشش صورت پارچه ای ساده استفاده کرد، تقریباً تمام قطره ها مسدود شدند.

این شواهد و مدارک تنها در صورتی درست است که ویروس کرونا توسط قطرات دهان فرد منتقل شود. این درست است. بسیاری از مدارک و مستندات مهم -مانند فعالیتهایی چون آواز خواندن در فضاهای محصور – وجود دارد که قطرات زیادی ایجاد و منتشر می شود.

آزمایش پراکندگی نور نمی تواند “میکرو قطرات” کوچکتر از 5 میکرون را که می تواند حاوی برخی از ذرات ویروسی باشد، نشان دهد. اما کارشناسان فکر نمی کنند که این ذرات در انتقال ویروس کرونا نقش زیادی داشته باشند.

در حالی که هنوز چه مقدار از این ذرات کوچک در انتقال ویروس نقش دارند، بررسی می شود، تحقیقات جدید نشان می دهد که ماسک های پارچه ای در کاهش انتشار ذرات کوچکتر نیز موثر هستند. در مقاله ای که هنوز در اختیار عموم قرار نگرفته است، محققان دریافتند که میکرو قطرات یا قطرات بسیار ریز تا فاصله 1.5 متری شخصی که ماسک پوشیده بود پرتاب می شود،  درحالیکه برای شخص بدون ماسک تا فاصله 5 متری در هوا خارج شدند. هنگامی که پوشیدن ماسک با رعایت فاصله اجتماعی ترکیب شد، نشان داد که ماسک ها می توانند به طور موثری انتقال ویروس را از طریق میکرو قطرات کاهش دهند.

یک مطالعه جدید دیگر نشان داد که ماسک های جراحی 100٪ در انسداد ویروس کرونای فصلی که قطرات آن به هنگام تنفس بیرون انداخته می شود مؤثر هستند.

(قبلا گفته می شد) افراد دارای علائم، (برای جلوگیری از آلوده کردن دیگران) فقط آنها نیاز به پوشیدن ماسک دارند. اما (به تازگی) کارشناسان ثابت کرده اند که افراد بدون علائم نیز می توانند باعث ابتلای دیگران به ویروس شوند. در حقیقت، چهار مطالعه اخیر نشان می دهد که تقریبا نیمی از بیماران از افرادی مبتلا شده اند که خود علائمی نداشته اند.

به نظر من این شواهد روشن و ساده است: ویروس کرونا توسط قطرات پخش می شود. ما به طور مستقیم می بینیم که یک تکه پارچه مانع ورود آن قطرات می شود و در آن قطرات ریز ویروس هست. افراد بدون علائمی که حتی نمی دانند بیمار هم هستند، نیمی از انتقال ویروس را بر عهده دارند.

همه ما باید ماسک ببندیم


پرسیدن سوالات اشتباه باعث سوء تفاهم در مورد ادبیات پزشکی در مورد ماسک شد

ماسک استفاده کنیم یا نه!

پس از اثبات همه این شواهد قوی در اواخر ماه مارس و اوایل آوریل، در شگفتم که چرا پوشیدن ماسک بین سازمان های بهداشتی و درمانی در جهان غرب جنجالی است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای ایالات متحده آمریكا و اروپا استفاده از ماسك را توصیه نمی كنند و تقریباً هیچ دولت غربی به جز اسلواكی و جمهوری چک كه در اواخر ماه مارس پوشیدن ماسک را الزامی نکردند، بقیه کاری نکردند.

من فکر می کنم سه مشکل اساسی وجود داشته است:

اولین مورد این  است که بیشتر محققان این سوال را اشتباه می پرسیدند – چگونه یک ماسک خوب از کسی که آنرا می پوشد در برابر سرایت ویروس یا سرایت نکردن آن محافظت می کند و چگونه یک ماسک خوب مانع از انتقال ویروس در یک شخص آلوده می شود؟- ماسک ها به عنوان تجهیزات محافظت شخصی [1](PPE) و کنترل منبع (ویروس) بسیار متفاوت عمل می‌کنند.

ماسک ها در مسدود کردن قطرات بزرگتر بسیار خوب هستند ولی تقریباً به اندازه کافی نمی توانند ذرات ریز را مسدود کنند. هنگامی که فرد قطرات را به داخل هوا بیرون می اندازد، آنها به سرعت تبخیر و کوچک می شوند و به ذرات ریز هوایی قابل انتقال به نام هسته قطرات تبدیل می‌شوند. حذف اینها در هوا بسیار سخت است. با این حال، در فضای مرطوب بین دهان فرد و ماسک او، تقریباً صد برابر طول می‌کشد تا یک قطره تبخیر شود و به یک هسته قطره‌ای تبدیل شود.

این بدان معنی است که تقریباً هر نوع ماسک پارچه‌ای ساده برای کنترل منبع (ویروس) عالی است. ماسک باعث ایجاد رطوبت می شود، این رطوبت مانع از تبدیل شدن قطرات حاوی ویروس به هسته قطرات (قابل انتقاال در هوا) می شود و این به پارچه ماسک اجازه می دهد قطرات را مسدود کند.

متأسفانه تقریباً تمام تحقیقاتی که در ابتدای این بیماری همه گیروجود داشت، بر کارآیی ماسک به عنوان تجهیزات محافظ شخصی(PPE) متمرکز شده بود. این اقدام برای محافظت از پرسنل مراقبت های بهداشتی بسیار مهم است، اما ارزشی به عنوان کنترل منبع انتشار ویروس نداشت. در 29 فوریه، جراح عمومی آمریكا توئیت كرد كه ماسك ها “در جلوگیری از ابتلای عموم مردم به # كروناویروس مؤثر نیستند”  بیان این نکته خطایی مهم بود: همانطور که بررسی های ما در ادبیات تحقیق مقاله نشان داد، استفاده از ماسک برای جلوگیری از گسترش و شیوع ویروس کرونا بسیار مؤثر است.

مشکل دوم این بود که اکثر محققان پزشکی قضاوتهایشان براساس آزمایشات کنترل شده تصادفی بود. اینها پایه و اساس پزشکی است که مبتنی بر شواهد و مدارک است. هرچند، آزمایش پوشیدن ماسک، شستن دست و یا رعایت فاصله اجتماعی در طی یک بیماری همه گیر، غیرممکن و غیر اخلاقی است.

کارشناسانی مانند تریشا گرینهالگ (Trisha Greenhalgh)، نویسنده کتاب پرفروش “چگونه یک مقاله را بخوانیم: مبانی بهداشت مبتنی بر شواهد” ، اکنون این سؤال را مطرح می کند، “آیا ویروس کرونا مبتنی بر انتقام جویی پزشکی است؟”  او و دیگران اظهار داشتند که وقتی یک آزمایش ساده شواهدی را برای حمایت از مداخله پیدا کند و مداخله روند نزولی محدود داشته باشد، سیاستگذاران باید قبل از انجام یک آزمایش تصادفی اقدام کنند.

مشکل سوم این است که کمبود ماسک های پزشکی در سراسر جهان وجود دارد. بسیاری از سیاست گذاران نگران این بودند که توصیه برای پوشاندن صورت برای عموم مردم، منجر به احتکار ماسکهای پزشکی توسط مردم شود. این امر منجر به راهنمایی های ظاهرا متناقضی شد که مرکز کنترل بیماری (های ایالات متحده)  گفت هیچ دلیلی برای استفاده مردم از ماسک وجود ندارد، بلکه ماسک برای حفاظت و نجات پرسنل پزشکی لازم است. مرکز کنترل بیماری اکنون موضع خود را شفاف كرده و برای عموم مردم استفاده از ماسك های خانگی را توصیه می کند، درحالیکه برای متخصصان پزشکی اسنفاده از ماسك های بهتر با درجه بالاتر را توصیه می کند.

بسیاری از کشورها خیلی سریع استفاده از ماسک را پذیرفتند، اما برخی دیگراز کشورها از جمله ایالات متحده، هنوز به صورت قانون کلی در سراسر کشور تصویب نکرده اند.

نتایج پوشیدن ماسک

مطالعات بیشماری وجود دارد که نشان می دهد اگر 80٪ از افراد ماسک را در مکانهای عمومی بپوشند، می توان انتقال ویروس کرونا را متوقف کرد. تا زمانی که واکسن یا درمانی برای ویروس کرونا  کشف نشود، ماسک پارچه ای صورت می تواند مهمترین ابزاری باشد که در حال حاضر برای مبارزه با  این بیماری همه گیر داریم.

با توجه به کلیه شواهد آزمایشگاهی و اپیدمیولوژیک، هزینه کم پوشیدن ماسک – که می توان در خانه بدون ابزار خاصی آنرا ساخت – و امکان کند کردن انتقال ویروس کرونا با استفاده از ماسک در مقیاس زیاد، سیاستگذاران باید متقاعد شوند که همه باید از ماسک استفاده کنند.


[1]
 personal protective equipment

[1] the U.S. Centers for Disease Control and Prevention

منبع : https://jostarha.com/

همرسانی خبر