//هرآنچه باید درباره آرتروز مفصل بدانیم

هرآنچه باید درباره آرتروز مفصل بدانیم

آفتاب یزد- گروه زندگی: «آرتروز» شایع‌ترین بیماری مفصلی است که عموما مردم به‌عنوان ساییدگی مفصل می‌شناسند.میلیون‌ها نفر در جهان به این بیماری مبتلا هستند. این بیماری پیر و جوان نمی‌شناسد و باعث کاهش کیفیت زندگی افراد می‌شود لذا با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در این باره با دکتررضا توکلی دارستانی، پزشک متخصص ارتوپدی واستاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفتگو کرده است.
وی در اینباره می‌گوید: آرتروز مفصل یا استئوآرتریت یکی از شایع‌ترین بیماری مفصلی است که در آن غضروف مفصل صدمه دیده و کم کم از بین می‌رود.
این متخصص ارتوپد در پاسخ به این سوال که" علایم بیماری استئوآرتریت چیست"؛ خاطرنشان کرد: آرتروز یک بیماری مزمن است که در طول سال‌ها ایجاد می‌شود و علائم آن نیز معمولا به آهستگی و طی مدت طولانی به‌تدریج بیشتر می‌شود. اوایل بیماری، بیمار اول صبح که از خواب بیدار می‌شود متوجه خشکی و سفتی مختصر مفصل برای چند دقیقه می‌شود که این ناراحتی با شروع فعالیت از بین می‌رود. این علامت بعد از نشستن طولانی‌مدت نیز ممکن است احساس شود. اگر بیماری به پیشرفت خود ادامه دهد، پس از فعالیت، در مفاصل مبتلا درد ایجاد می‌شود که با استراحت کردن از بین می‌رود.
دکتر توکلی دارستانی اضافه کرد: در ابتدا بیمار متوجه می‌شود قادر نیست بعضی از کارها را با سرعت انجام دهد، مانند کار با گروها یا راه رفتن تند و بالا و پایین رفتن از پله‌ها. این علائم ممکن است خودبه‌خود از بین بروند و مدتی بعد دوباره ظاهر شوند. با پیشرفت بیماری، معمولا برگشت علائم بیشتر و به‌تدریج دائمی می‌شود. بعضی بیماران متوجه صداهای غیرطبیعی در مفاصل مبتلا می‌شوند که هنگام حرکت مفصلی احساس می‌شود.
وی اظهار داشت: هنگام ابتلا به بیماری استئوآرتریت در مفصل زانو گاهی علائم ناگهانی به شکل ورم و جمع شدن مایع در مفصل پیدا می‌شود. این‌گونه علائم بعد از یک فعالیت نسبتا شدید مانند راه رفتن طولانی و بالا رفتن از تعداد زیادی پله، ایجاد می‌شوند. در این موارد گفته می‌شود مفصل دچار التهاب شده و گهگاه بیماران از قفل شدن و خالی کردن مفصل زانو شاکی می‌شوند و گاهی هم صرفا با تغییر شکل مفاصل به پزشک مراجعه می‌کنند.
این متخصص ارتوپد بیان کرد: با توجه به تحقیقات انجام شده توسط محققان تاکنون علت ایجاد بیماری استئوآرتریت به طور واضح شناخته نشده است ولی چند عامل وجوددارد که می‌تواند زمینه ساز ابتلا به آن باشد که عبارتند از: ژنتیک، وزن، شکستگی داخل مفصل، انحراف مفصل، سن بالا، جنسیت که در خانم‌ها این بیماری بیشتر دیده می‌شود.
وی ادامه داد: ازتمام فاکتورهای زمینه ساز بیماری آرتروز مفصل، تنها وزن فرد است که تحت کنترل افراد است و افراد با کاهش وزن خود می‌توانند از ایجاد و گسترش این بیماری جلوگیری کنند.
این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به این سوال که "آیا بیماری آرتروز قابل درمان است"، اظهار کرد: بیماری آرتروز درمان خاصی ندارد و تنها می‌توان علایم بیماری را کاهش داد زیرا در صورت ابتلا به این بیماری غضروف از بین رفته و داروی غضروف ساز در حال حاضردر بازار به وجود ندارد وتمامی داروهایی که به نام غضروف ساز دربازار وجود دارد، در حد تبلیغات است و تایید علمی ندارد زیرا قابل زایش غضروف نیستند.
توکلی دارستانی اظهار کرد: در اغلب موارد پزشک برای کاهش علایم بیماری آرتروز عمل جراحی را به بیمار توصیه می‌کند. در صورتی که بیمار از درد شدید در ناحیه مفصل رنج بکشد، پزشک در نهایت تعویض مفصل را توصیه می‌کند.
این متخصص ارتوپد عنوان کرد: معمولاً با افزایش سن معمولا در
40 تا 45 سالگی، بیماری آرتروز روند پیشرونده خود را آغاز می‌کند به گونه‌ای که در اکثر افراد 90 ساله این بیماری مشاهده می‌شود لذا در بین افراد جامعه این مسئله که بیماری آرتروز وابسته به سن است جا افتاده و اغلب مانند سفید شدن مو که براثر افزایش سن به وجود می‌آید ومسئله‌ای طبیعی است، ایجاد بیماری استئوآرتریت یا آرتروز را در افراد مسن به علت شیوع آن، طبیعی می‌دانند.
وی ابراز کرد: به طور کلی بیماری اسئوآرتریت یا آرتروز بر دو بخش کلی تقسیم می‌شود؛ اولیه و ثانویه. آرتروز نوع اولیه به این گونه است که بدون بیماری زمینه‌ای به وجود آمده و نوع ثانویه بیماری آرتروز بدین گونه است که افراد برحسب عامل خاصی مانند مشکلات ژنتیکی، شکستگی داخل مفصل و یا هر بیماری زمینه‌ای که غضروف را تخریب کند به این بیماری مبتلا می‌شوند.
این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه " بهترین درمان برای بیماری آرتروز پیشگیری است" توصیه کرد: برای پیشگیری از ابتلا به بیماری آرتروز، دو راه وجود دارد که یکی داشتن وزن ایده آل و دیگری تقویت عضلات به وسیله ورزش‌های آبی و ایزومتریک است.
وی در پایان گفت: تشخیص بیماری آرتروز آسان است. پزشک با توجه به شرح حال و معاینات بالینی می‌تواند آرتروز را تشخیص دهد ولی ممکن است برای رد کردن سایر بیماری‌های مفصلی و دیدن تغییرات ساختمانی و میزان آسیب‌های مفصل، دستور انجام آزمایش‌های خون و عکسبرداری با اشعه ایکس را بدهد.

منبع : http://aftabeyazd.ir/?newsid=173206

همرسانی خبر