//هشدار دانشمندان: واکسن‌گریزان ممکن است مقابله با کرونا را دشوار کنند

هشدار دانشمندان: واکسن‌گریزان ممکن است مقابله با کرونا را دشوار کنند

دانشمندان همزمان با تلاش ها برای دستیابی به واکسن بیماری «کووید ۱۹» از تاثیر احتمالی جنبش مخالفان واکسن بر ایجاد «ایمنی جمعی» در مقابل ویروس جدید کرونا ابراز نگرانی می کنند.

به گزارش پالانيوز و به نقل از يورونيوز، گروهی از پژوهشگران در دانشگاه جورج واشنگتن در آمریکا ضمن بررسی روش های تبلیغ مخالفان واکسن هشدار داده اند که واکسن گریزان ممکن است در صورت کشف واکسن بیماری همه گیر «کووید ۱۹» بر تلاش ها برای ریشه کنی این بیماری تاثیر منفی بگذارند. افزایش تردیدها در مورد ضرورت استفاده از واکسن در برخی کشورهای غربی باعث شده است که میزان مصونیت جمعی در برابر برخی از بیماری ها کاهش یابد.

نیل جانسون، استاد دانشگاه جورج واشنگتن بر این باور است که تبلیغات مخالفان واکسن ممکن است در صورت کشف واکسن بیماری «کووید ۱۹» طی ماه های آینده به مانعی برای ایجاد «ایمنی جمعی» در برابر این بیماری تبدیل شود. او می گوید: «هر واکسنی برای کووید کشف شود این امکان [برای ما] وجود ندارد که بگوییم این واکسن ۱۰ سال است که استفاده می شود و [در نتیجه] جای نگرانی ندارد.»

واکسن ها اغلب بیشترین نتیجه ثمربخش را در میان کودکان و جوانان دارند زیرا آنها معمولا به طور گسترده واکسینه می شوند تا با ایجاد «ایمنی جمعی»، افراد آسیب پذیر مانند سالمندان، نوزادان و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند مصون بمانند. این در حالی است که کودکان و نوجوانان تاکنون کمترین آسیب را از شیوع ویروس جدید کرونا دیده اند. امری که ممکن است تردیدهایی در میان جوانان و والدین کودکان در مورد ضرورت تزریق واکسن «کووید ۱۹» پدید بیاورد.

آنها احتمالا در صورت کاهش میزان شیوع این بیماری همه گیر به این نتیجه خواهند رسید که خطرات احتمالی تزریق واکسن «کووید ۱۹» از عدم تزریق آن بیشتر است. تحقیق ها نشان می دهد که افراد اغلب تنها پس از آنکه یک واکسن به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است تن به تزریق آن می دهند.

دانش محدود پزشکان در مورد ویروس جدید کرونا به دلیل نوظهور بودن این ویروس احتمالا باعث خواهد شد تا مخالفان واکسن ضمن تاکید بر جنبه های ناشناخته این ویروس و بیماری «کووید ۱۹»، بیش از پیش افراد را به عدم تزریق واکسن تشویق کنند. نیل جانسون در این مورد می گوید: «متاسفانه یکی از استدلال های آنها به طور خیلی ساده این خواهد بود: اگر علم حتی نمی تواند مساله ای بسیار ساده مانند لزوم یا عدم لزوم استفاده از ماسک را حل کند چگونه ممکن است بتواند به مساله پیچیده ای مانند واکسن برای پیشگیری [از بیماری] پاسخ دهد؟»

منبع : www.euronews.com

همرسانی خبر