//هشدار FDA نسبت به عوارض داروی مالاریا برای درمان کرونا

هشدار FDA نسبت به عوارض داروی مالاریا برای درمان کرونا

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نسبت به پیامدهای احتمالی استفاده از داروی مالاریا برای درمان بیماری کووید-۱۹ هشدار داد.

به گزارش پالانيوز به نقل از ایسنا، سازمان غذا و داروی آمریکا روز جمعه اطلاعیه‌ای صادر و نسبت به عوارض جانبی دو داروی کلروکین و هیدروکسی کلروکین همچون بروز مشکل در ضربان قلب طی آزمایشات بالینی هشدار داد.

این دو دارو که پیش از این سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده اورژانسی آنها را تایید کرده بود با عوارض جانبی در بیماران بدحال کووید-۱۹ همراه است و این بیماران را با مشکلات قلبی مواجه می‌کند.

استفاده از داروهای ضد مالاریا برای بیماران آلوده به کروناویروس جدید هنوز مورد تایید این سازمان قرار نگرفته و تنها در آزمایشات بالینی و تحت نظارت بیمارستان‌ها کاربرد دارد.

کارشناسان سازمان غذا و داروی آمریکا اظهار داشتند: درحالیکه آزمایشات بالینی برای مشخص شدن اثربخشی و بی‌خطر بودن این دو دارو برای بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در حال انجام است لازم است عوارض جانبی شناخته شده این داروها در نظر گرفته شود.

متخصصان ایتالیایی در آزمایشاتی مشاهده کردند بیش از ۴۰ درصد از بیمارانی که دو بار در طول روز ۶۰۰ میلی‌گرم داروی کلروکین دریافت کرده‌اند جان خود را از دست داده‌اند که علت فوت آنان تا حدودی از عوارض جانبی مرتبط با داروی مالاریا روی قلب بوده است. در مقایسه، ۱۵ درصد از افرادی که دوز پایینی از دارو را دریافت کرده بودند از بیماری ناشی از کروناویروس یا عوارض جانبی دارو روی قلب جان خود را از دست دادند. علاوه بر این، تنها در ۲۲ درصد از بیماران، مصرف دارو پس از گذشت چهار روز موجب شد تا نتیجه آزمایش کروناویروس در آنها منفی شود.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، سازمان غذا و داروی آمریکا هشدار داد درحالیکه مصرف داروهای مالاریا برای بیماران کووید-۱۹ تایید شده است اما ضرورت دارد توجه ویژه‌ای به این بیماران شود چرا که گزارش‌های اولیه حاکی از عوارض جانبی این دارو برای این بیماران است.

منبع: https://www.isna.ir/news/99020603795/

همرسانی خبر