//“هیدروکسی کلروکین” هنوز می‌تواند برای مقابله با “کووید-۱۹” امیدبخش باشد

“هیدروکسی کلروکین” هنوز می‌تواند برای مقابله با “کووید-۱۹” امیدبخش باشد

ایسنا : محققان برجسته دانشگاه "آکسفورد" می گویند که داروی "هیدروکسی کلروکین"(hydroxychloroquine) هنوز هم می‌تواند در مقابله با "کووید-۱۹" مفید باشد.

چندی پیش پژوهشگران آمریکایی اعلام کردند داروی مالاریا یعنی "هیدروکسی کلروکین" که "دونالد ترامپ" آن را برای پیشگیری از ابتلا به کووید- ۱۹ پیشنهاد داده بود، تاثیری نشان نداده است.

نتایج این پژوهش نشان داد که داروی "هیدروکسی کلروکین"(Hydroxychloroquine) که برای درمان انواع مشخصی از مالاریا مورد استفاده قرار می‌گیرد، اثری در پیشگیری از ابتلا به کروناویروس ندارد و تاثیر آن فقط به اندازه یک دارونما است.

با وجود اینکه این دارو فعلا کنار گذاشته شده است، محققان آکسفورد معتقدند که هنوز هم می‌تواند در مقابله با "کووید-۱۹" مفید باشد.

دانشگاه "آکسفورد" و یک مرکز تحقیقات پزشکی این دانشگاه به نام "MORU" در حال انجام مطالعه‌ای تحت عنوان "COPCOV" هستند که بزرگترین آزمایش بالینی بررسی داروی "هیدروکسی کلروکین" در پیشگیری از "کووید-۱۹" است.

هدف از مطالعه "COPCOV" نام نویسی از ۴۰ هزار نفر از اعضای کادر درمان است تا تصمیم گرفته شود داروی هیدروکسی کلروکین و کلروکین می‌تواند از جلوگیری از ابتلا به کووید-۱۹ جلوگیری کند یا خیر.

محققان معتقدند مطالعات پیشین برای نشان دادن شواهد قطعی مبنی بر تاثیر یا عدم تاثیر هیدروکسی کلروکین بسیار کوچک بودند.

این محققان اضافه کردند که استفاده زودهنگام از دارو بسیار مهم است و نگرانی‌های موجود در مورد ایمنی این دارو اغراق شده بودند.

"جرمی فارر"(Jeremy Farra) مدیر خیریه تحقیقاتی "Wellcome Trust" گفت: هیچ تضمینی وجود ندارد که ما بتوانیم به زودی واکسن کرونا را در حجمی وسیع در دسترس داشته باشیم. با وجود همه این تبلیغات، ما هنوز نمی‌دانیم که داروی " هیدروکسی کلروکین" در برابر کرونا موثر است یا خیر. اما بسیار مهم است که ما از یک طریق تاثیراین دارو را دریابیم. تنها راه برای این کار بررسی تعداد زیادی از شرکت‌کنندگان در یک کارآزمایی بالینی کنترل شده و به صورت تصادفی است.

"نیک وایت"(Nick White) محقق مطالعه COPCOV گفت: طی ۶۰ سال اخیر، هیدروکسی کلروکین و کلروکین سابقه ایمنی بالایی در درمان مالاریا و شرایط روماتولوژی داشته‌اند.

وی ادامه داد، این نگرانی که این داروها ممکن است در برابر کووید-۱۹ سبب آریتمی قلبی شود، توسط شواهد آزمایشگاهی تصادفی پشتیبانی نمی‌شود. در شرایط روماتولوژی نیز مصرف این داروها خطر بروز آریتمی قلبی را کاهش داده است.

وایت در نهایت اضافه کرد: شواهد بسیار قوی وجود دارد که نشان می‌دهد دوزهایی که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفته‌اند، بی‌خطر هستند.

منبع : https://www.isna.ir/news/99052014477/

همرسانی خبر