//وزیر بهداشت خبر داد توزیع داروی ضدکرونای «رمدسیویر» و «فاویپیراویر» در داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها

وزیر بهداشت خبر داد توزیع داروی ضدکرونای «رمدسیویر» و «فاویپیراویر» در داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها

ستاره صبح : بیش از 7 ماه از شناسایی ویروس کرونا در ایالت «ووهان» چین سپری‌شده است. در این مدت دانشمندان سخت مشغول ساختن واکسن و یا دارویی برای پیشگیری از شیوع کروناویروس و همچنین بهبود بیماران مبتلابه این ویروس هستند. در روزها و هفته‌های گذشته چند بار در خبرها آمده بود که روس و چینی‌ها موفق به ساخت واکسن کرونا شده‌اند و تا شهریور تولید انبوه آن آغاز می‌شود. در همین حال سازمان بهداشت جهانی نیز تمام امکانات خود را برای ساخت واکسن کرونا به میزان 7 میلیارد عدد به کار گرفته است. خبر خوب اینکه دانشگاه آکسفورد انگلیس روز گذشته در خبری فوری اعلام کرد که واکسن ساخته‌شده از سوی محققان این دانشگاه در مراحل اولیه توانسته تائیدیه موردنظر را به دست آورد. دراین‌ارتباط گفته‌شده که واکسن دانشگاه آکسفورد نتایج خوبی را در کار آزمایی‌ها از خود نشان داده و «بی‌خطر» است و می‌تواند سیستم ایمنی بدن را وادار به ترشح پادتن کند و عوارض جانبی هم به دنبال ندارد. هم‌زمان نخست‌وزیر انگلیس نیز اعلام کرد: نتایج آزمایش واکسن کرونایی که دانشگاه آکسفورد تولید کرده بسیار مثبت است‌. نتایج مثبت واکسن مذکور پس از تزریق بر روی یک هزار و ۷۷ نفر به‌دست‌آمده است، اگرچه هم‌زمان تأکید شده هنوز برای ارزیابی نهایی استفاده این واکسن در میان جمعیت بزرگ‌تر انسانی نمی‌توان با قطعیت نتیجه نهایی را اعلام کرد. خبر خوش دیگر اینکه دو داروی «رمدسیویر» و «فاویپیراویر» که پیش‌ازاین در کشورهای ژاپن، امریکا و همچنین کشورهای اروپایی تأییدشده و در بهبود بیماران کرونایی مفید بوده، وارد کشور شده و تولید داخلی آن نیز آغازشده است. وزیر بهداشت روز گذشته این خبر خوش را اعلام کرد که این دو دارو از روز یکشنبه در بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها توزیع‌شده است.

دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت روز گذشته در اجلاس مجازی با رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور با اشاره به ایثار و تلاش‌های شبانه‌روزی کادر درمان در مقابله با کرونا، گفت: تردید ندارم این اقدامات شما در تاریخ این سرزمین به‌عنوان یک حرکت بی‌بدیل ماندگار خواهد بود.

کاهش نسبت مرگ کرونا به تعداد بستری
 وی با به تصویر کشیدن منحنی‌هایی از فاصله مرگ‌ها با موارد بستری، ادامه داد: در روزهای اول که در قم و گیلان گرفتار این بیماری شدیم، مرگ‌ها و بستری‌ها دوشادوش هم می‌رفت، اما امروز شما توانستید فاصله مرگ با بستری را با اندوختن تجربه و جان‌فشانی بیشتر و ده‌ها تمهید دیگر، کم کنید که افتخارآمیز است. درمجموع در دور دوم بیماری توانستیم در بیمارستان‌ها فاصله مرگ را با بستری افزایش دهیم.

مراکز سرپایی 16 ساعته افزایش یابند
نمکی افزود: اولین گام در  بسیج ملی علیه کرونا که در ماه‌های گذشته به ما کمک کرد، در درجه اول افزایش درمان سرپایی نسبت به بستری و ایزوله کردن مبتلایان بود که در کنار فاصله‌گذاری و ماسک زدن در کاهش بیماری در فروردین کمک کرد.بهترین کار در شرایط امروز، آموزش عمومی برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و نظارت بر اجرای این پروتکل‌ها در بین کسبه، اماکن عمومی و جاهای دیگر است که باید با همکاری استانداران، دادستان‌ها، نیروهای مسلح و سایر دستگاه‌ها انجام شود؛ بنابراین اولین گام ما افزایش مراکز 16 ساعته و  اطلاع‌رسانی توسط سامانه‌هایی است که در اختیارداریم.

لزوم برنامه‌های مفصل برای سالمندان و بیماران زمینه‌ای
وزیر بهداشت گفت: درعین‌حال تقاضای دیگرم این است که برای گروه‌های هدف مانند سالمندان و افراد مبتلابه بیماری‌های زمینه‌ای برنامه‌ها را مفصل‌تر و مبسوط‌تر اجرا کنید. در این مدت حدود 12.3 درصد از موارد گرفتاری‌هایی که منجر به مرگ می‌شد، کسانی بودند که بیماری‌های زمینه‌ای و سن بالا نداشتند. اکثراً مواردی از مرگ‌ها به سن بالای 60 سال و بیماری‌های زمینه‌ای و در جوان‌ترها چاقی مرتبط بود. خواهشم از همه روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی این است که برنامه‌های مفصلی را برای کاهش مرگ‌ومیر در این گروه آسیب‌پذیر تدوین کنند؛ به‌خصوص اگر پاییز سختی را در همپوشانی آنفلوانزا و کووید-19 داشته باشیم.

تصویب استفاده از ظرفیت تله مدیسین در ستاد ملی کرونا
وی ادامه داد: بنابراین باید برای سالمندان برنامه داشته باشیم، اولاً باید شناسایی بیماری‌های زمینه‌ای را در استان‌ها دقیق‌تر کنیم و برای رساندن داروهای سالمندان به‌صورت خاص به منزل و استفاده از تله مدیسین و طبابت از راه دور که در ستاد ملی کرونا هم آن را مصوب کردیم تا تعرفه‌ای را برای این اقدام داشته باشیم، اقدام کنیم.

جداسازی بیمارستان‌های کرونایی 
از غیرکرونایی
وزیر بهداشت تأکید کرد: درعین‌حال خواهشم این است که  بیمارستان‌های کرونایی را از غیرکرونایی جدا کنم. ماه‌هاست که مردم به دلیل برخی بیماری‌های غیرکرونایی نیازمند خدمت هستند و ممکن است در صف طولانی منتظر مانده باشند و حتی شاید جرئت نکنند که به بیمارستانی بیایند که در آنجا بیمار کرونایی بستری‌شده است؛ البته ممکن است که در برخی استان‌ها امکان جدا کردن بیمارستان‌ها نباشد، در آنجا هم در حداکثر ممکن باید بتوان جداسازی را انجام داد.

توزیع بیمارستانی رمدسیویر و فاویپیراویر
نمکی بابیان اینکه بحث دارو بحث جدی ماست، گفت: خواهشم از رؤسای دانشگاه‌ها این است که به تله پروتکل‌های غیرعلمی نیفتند. اینکه یک تحقیق در یک جای دنیا می‌گوید که فلان دارو مؤثر است، آن را به‌عنوان یک پروتکل در دانشگاه‌ها تعریف نکنید و ما را به تله بازاریابی شرکت‌ها گرفتار نکنید. درعین‌حال ما تلاش کردیم که داروهایی که تا امروز مشخص‌شده که در درمان کووید-19 حداقل اثر را دارند، مهیا کنیم. بر همین اساس روز یکشنبه داروی «رمدسیویر» را برای دانشگاه‌ها توزیع کردیم و در اواخر این هفته رمدسیویر تولید داخل که از ماه‌های قبل تولیدش در چند کمپانی داخلی شروع‌شده، به بازار می‌آید. همچنین داروی «فاویپیراویر» داخلی را هم تولید کرده‌ایم و خواهشم این است که توزیعشان فقط در بیمارستان و از سوی پزشک متخصص باشد. نباید یک داروی ضدویروس را که می‌تواند مقاومت جدید در سایر ویروس‌ها ایجاد کند را هرکسی نسخه کند و هر داروخانه‌ای هم آن را به دست بیمار بدهد.

از بیماری‌های غیرکرونا غافل نشوید
وی افزود: در بسیاری از کشورهای دنیا بعد از کرونا میزان واکسیناسیون کودکان ۲۵ درصد کاهش‌یافته و ما هم قطعاً از این جریان متأثر خواهیم شد. همچنین شاهد هستیم که بیماران غیر واگیر در مملکت‌ها به‌گونه‌ای فراموش می‌شوند. به همین دلیل خواهشم این است که روسای دانشگاه‌ها از امروز یک نفر را به‌عنوان قائم‌مقامشان در مدیریت کرونا منصوب کنند و معاونت‌ها به بقیه موارد بپردازند؛ مواردی مانند واکسیناسیون، مراقبت از زنان باردار، برنامه‌های پزشک خانواده، سیستم ارجاع، هر خانه یک پایگاه سلامت و... که باید این برنامه‌ها را امسال اجرا کنیم؛ بنابراین کرونا نباید ما را از بیماری‌های غیر کرونایی غافل کند. خواهشم این است که مراکز 16 ساعته کرونا را از مراکز خدمت‌رسانی‌های دیگر جدا کنید. قطعاً باید برای بیمارانی که می‌خواهند برای مراقبت‌های بارداری، واکسیناسیون و... مراجعه کنند، مراکز جداگانه‌ای را اعلام کنیم تا مردم بتوانند مراجعه کنند.

منبع : http://www.setaresobh.ir/fa/news/detail/82380

همرسانی خبر