//ویروس کرونا؛ سوغات مرگبار مسافرت‌ها

ویروس کرونا؛ سوغات مرگبار مسافرت‌ها

مهر : گروه استان‌ها، ولی الله حسین زاده: تعطیلات بهترین فرصت برای مسافرت است و معمولاً ایرانیان نیز در تعطیلات، کوله بار سفر را می‌بندند و دل به جاده می‌سپارند، در این میان شهریورماه حجم مسافرت در کشور به اوج می‌رسد و امسال تقارن ایام تعطیلات عاشورا و تاسوعا با ماه شهریور نگرانی‌ها در خصوص افزایش چند برابری مسافرت‌های مردم را بیشتر کرده است.

کارشناسان حوزه بهداشت و درمان سفرهای غیر ضرور را یکی از راه‌های مهم انتقال و گسترش ویروس کرونا در مناطق مختلف می‌دانند به همین دلیل ضمن هشدار درخواست شده که مردم از سفرهای غیر ضرور و تفریحی در این ایام جدا خودداری کنند.

بسیاری از بیماران کرونایی بستری شده در بیمارستان‌ها اذعان دارند بدون توجه به توصیه‌های ستاد کرونا با تصور اینکه نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند چمدان سفر را بسته اند که پس از ابتلاء متوجه شده اند آنچه از مسافرت برای خود و اطرافیان به سوغات آورده اند ویروس کرونا بوده است.

اینک در آستانه تعطیلات تاسوعا و عاشورا و روزهای پایانی شهریور ماه نگرانی مسئولان در خصوص مسافرت‌های تفریحی و غیر ضروری مردم بار دیگر بیشتر شده که هموطنان بدون توجه به توصیه‌های بهداشتی مسافرت کنند و پس از چند هفته ویروس کرونا اوج بگیرد.

با توجه به در پیش بودن فصل پاییز و زمستان که کارشناسان اعتقاد دارند شرایط برای مبارزه با کرونا با توجه به وجود آنفلوانزای فصلی سخت و طاقت فرسا خواهد شد به نظر می‌رسد در صورت انجام مسافرت‌های غیر ضروری، شیوع و ابتلای مردم به ویروس کرونا و در نتیجه فوتی‌ها نیز به شکل بی سابقه‌ای افزایش خواهد یافت که نگران کننده است.

در این میان در صورت افزایش مسافرت‌ها از هم اکنون می‌توان نگرانی مدافعان سلامت را پیش بینی کرد که باید خستگی مضاعف افزایش بیماران را تحمل کنند و شاهد تکمیل ظرفیت تخت‌های بیمارستان و در نتیجه از دست دادن بیماران بیشتر و قرمز شدن شرایط در مناطق باشند.

منوچهر حبیبی معاون سیاسی، امنیتی استانداری قزوین با بیان اینکه یکی از عوامل مهم و اصلی گسترش ویروس کرونا مسافرت در این شرایط است اظهار داشت: متأسفانه تعداد زیادی از مناطق سفید کشور به دلیل مسافرت تعدادی از هم وطنان از مناطق آلوده درگیر ویروس کرونا شده اند.

وی ادامه داد: جابجایی و مسافرت‌های غیر ضرور هموطنان به نوعی به استقبال خطر رفتن است که خود و دیگران را در معرض ابتلاء به ویروس کرونا قرار می‌دهند.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری قزوین خاطرنشان کرد: نباید مردم و همشهریان با مسافرت خود، ویروس کرونا را از منطقه‌ای به منطقه‌ای دیگر منتقل کرده و مبارزه با این ویروس خطرناک را برای مدیریت کشور سخت‌تر کنند.

رئیس ستاد کرونای استان قزوین تصریح کرد: از همه همشهریان و هموطنان درخواست جدی داریم با توجه به اینکه این ایام دیر یا زود به پایان می‌رسد در شرایط فعلی صبوری کرده و از سفرهای غیر ضرور جدا خودداری کنند.

حبیبی با اشاره به رعایت بسیار خوب عزاداران حسینی در خصوص پروتکل‌های بهداشتی بیان کرد: انصافاً هیئت‌های مذهبی و عزاداران حسینی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکنون خوش درخشیده اند که از این عزیزان درخواست داریم امسال سفر خود برای شرکت در مراسم تاسوعا و عاشورا در زادگاه های خود لغو کنند تا همچنان این عزیزان در صف مقدم اجرای پروتکل‌های بهداشتی قرار داشته باشند.

جانشین ستاد کرونای استان قزوین یادآور شد: با توجه به این که بسیاری از استان‌های هم جوار از جمله زنجان، گیلان، مرکزی، البرز و تهران در وضعیت قرمز قرار دارند مسافرت به این مناطق از ریسک بالایی برخوردار است.

حبیبی با یادآوری رسوم و خصلت‌های میهمان نوازی مردم استان قزوین گفت: در شرایط کنونی حجم پذیرش اقامتگاه‌های مسافرتی استان بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته و بسیاری از مراکز تفریحی و گردشگری استان نیز تعطیل است لذا در شرایط فعلی در استان قزوین از پذیرش مسافر معذوریم و درخواست می‌کنیم مسافران از انتخاب استان قزوین به عنوان مقصد سفر در شرایط فعلی خودداری کنند.

پیمان نامدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین هم در خصوص تأثیر مسافرت‌ها در گسترش ویروس کرونا گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد درصد بالایی از افرادی که به مسافرت می‌روند شاید شرایط حضور مستقیم در ملک شخصی خودشان را نداشته باشند و برای تهیه مواد غذایی، اسکان و سرویس‌های بهداشتی از فضاهای عمومی استفاده کنند که این موضوع می‌تواند به گسترش بیماری کمک کند.

وی تاکید کرد: حضور و همراهی چند خانوار در مسافرت‌ها خطر ابتلاء را بیشتر می‌کند و جمعی از هموطنان که به صورت گروهی مسافرت کرده اند پس از بازگشت از سفر مبتلا شده و آلودگی خود را هم به خانواده و دیگران انتقال داده اند و افراد سالمندی که حتی مسافرت نداشتند آلوده شده اند که این موضوع نگران کننده است.

نامدار افزود: ۴۰ درصد کسانی که تست کرونای آنها مثبت شده و بستری هستند افرادی بوده اند که با افراد مثبت قبلی که ناقل و یا علامت دار مرتبط بوده اند که بدون شک در این شرایط مسافرت می‌تواند در سرایت بیماری بسیار مؤثر باشد لذا تاکید جدی داریم که سفرهای غیر ضروری لغو شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین گفت: بخشی از مسافرت‌ها کاری و ضروری است که بر اساس توصیه رئیس جمهور این سفرها هم باید به حداقل ممکن برسد تا از گسترش و انتقال ویروس کرونا پیشگیری شود.

نامدار اظهار داشت: متأسفانه در شرایط سخت و شکننده فعلی، مسیرهای منتهی به مناطق شمالی و خوش آب و هوا و ییلاقی به ویژه در روزهای آخر هفته بسیار پر ترافیک و شلوغ است و ما نگران این وضعیت هستیم.


وی بیان کرد: در مناطق آوج، طارم و الموت به دلیل وجود تعداد زیادی از جمعیت سالمند، نگرانی زیاد است و حضور یک فرد بیمار می‌تواند در این مناطق فاجعه آمیز باشد و سلامت بسیاری از پدران و مادران سالمند را در معرض خطر و ابتلاء به ویروس کرونا و خدای نکرده مرگ قرار دهد لذا درخواست می‌کنیم برای حفظ سلامت همه مردم در ایام تاسوعا و عاشورا به مسافرت نروند.

نامدار خاطرنشان کرد: افرادی که به سفر رفته و در مسیر و مقصد مسافرت از فضاهای عمومی استفاده می‌کنند در معرض خطر بیشتری هستند ضمن اینکه در سفرها با حضور در محیط‌های عمومی از جمله مراکز تفریحی و گردشگری، دریا و پلاژها که پر مخاطره هستند به استقبال ابتلاء به ویروس کرونا می‌روند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین گفت: یکی از مهمترین علت‌های آلودگی به ویروس کرونا، نشستن در وسایل نقلیه عمومی و حتی وسایل شخصی خصوصی و فضاهای بسته است لذا توصیه و درخواست اکید داریم که هم استانی‌ها و هموطنان از مسافرت جدا پرهیز کنند تا در آینده با سلامتی کامل و به دور از ویروس به سفرهای تفریحی بروند.

بی تردید هر نوع سفر در شرایطی فعلی دامنه گسترش ویروس کرونا را در مناطق مختلف کشور بیشتر و تلاش‌های جهادگران سلامت و دیگر هموطنان را بی اثر می‌کند لذا شایسته است مردم فهیم و آگاه به منظور حفظ سلامت خود با لغو مسافرت غیر ضروری، زنجیره گسترش کرونا را قطع کنند تا بزودی شاهد نابودی ویروس و بازگشت به شرایط عادی زندگی باشیم.

منبع : mehrnews.com/xSzJV

همرسانی خبر