//پژوهشگران دانشگاه «استنفورد» کالیفرنیا: جوانان سیگاری ۷ برابر دیگران کرونایی می‌شوند

پژوهشگران دانشگاه «استنفورد» کالیفرنیا: جوانان سیگاری ۷ برابر دیگران کرونایی می‌شوند

انتخاب : نتیجه یک مطالعه جدید نشان می‌دهد، جوانانی که هم سیگار معمولی و هم سیگار الکترونیکی می‌کشند، خطر ابتلا به کووید-۱۹ در آن‌ها هفت برابر غیرسیگاری‌ها است.

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه «استنفورد» در کالیفرنیا در این مطالعه جدید حدود چهار هزار و ۳۵۱ نوجوان ۱۳ تا ۲۴ ساله را مورد بررسی قرار دادند.

تقریبا نیمی از افراد شرکت کننده در این مطالعه گزارش دادند که آن‌ها یا روزی سیگاری بوده اند و یا هنوز هم سیگار می‌کشند. محققان بعد از تجزیه و تحلیل این نتایج متوجه شدند، نتیجه مثبت آزمایش کرونا در افرادی که ۳۰ روز قبل از این آزمایش سیگار الکترونیکی مصرف می‌کردند، پنج برابر افرادی بود که سیگار نمی‌کشیدند. درحالی که این خطر در افرادی که هم سیگار الکترونیکی و هم سیگار معمولی می‌کشیدند، هفت برابر بیشتر بود.

محققان با استناد به اینکه افراد سیگاری در معرض افزایش مواجهه با نیکوتین و سایر مواد شیمیایی موجود در سیگار قرار دارند، گفتند که یک توضیح محتمل که در این رابطه می‌توان ارائه داد این است که این مواد تاثیر منفی بر عملکرد ریه دارند.

یک توضیح احتمالی دیگر می‌تواند این باشد که افراد سیگاری مرتب به صورت و به ویژه دهان خود دست می‌زنند و سیگار را میان هم رد و بدل می‌کنند. این تحقیق در واقع تاییدی است بر یک سری شواهد که نشان می‌دهد کشیدن سیگار الکترونیکی با افزایش خطر برای سلامتی ارتباط دارد.

این مطالعه در مجله Adolescent Health منتشر شده است.

منبع : entekhab.ir/002O08

همرسانی خبر