//چالش ناسا برای تخلیه بار فرودگرهای قمری

چالش ناسا برای تخلیه بار فرودگرهای قمری

ایسنا : ناسا در چالش جدیدی از مردم خواسته است تا نظرات خود را درباره یافتن بهترین راه برای تخلیه فرودگرهای قمری ارائه دهند.

ناسا چالش جدیدی را اعلام کرده است که عموم مردم را به ارائه راه‌هایی برای تخلیه بار فرودگرهای قمری تشویق می‌کند. ناسا در این چالش موسوم به (Lunar Delivery Challenge)، مبلغ ۲۵ هزار دلار جایزه برای بهترین ایده‌هایی در نظر گرفته است که برای تخلیه فرودگرهای قمری پروژه فضایی "آرتمیس" (Artemis) مطرح می‌شوند.
به نظر می‌رسد که یکی از بدترین تنگناها در ماموریت‌های فضایی، بیرون آوردن وسایل از وسیله نقلیه‌ای باشد که به مقصد رسیده است. هر فضانوردی که در تخلیه بار یک فضاپیما یا حتی خودرو نقش داشته، اعتراف می‌کند که این کار، بسیار دشوارتر از سفر کردن است. ناسا زمانی انتظار داشت که فضانوردان روی سطح ماه فرود بیایند و در همان روز هم تجهیزات را به صورت دستی از فضاپیما بیرون بیاورند.
پروژه آرتمیس قرار است که در سال ۲۰۲۴، نخستین فضانورد زن را به همراه یک فضانورد مرد روی سطح ماه فرود بیاورد تا نخستین گام را برای حضور دائم انسان در ماه بردارد.
این پروژه، از شرکت‌کنندگان می‌خواهد تا راه‌های جدیدی را برای خارج کردن محموله‌هایی مانند تجهیزات کوچک، ماژول‌ها و ابزاری از این دست ارائه دهند.
"پاول کسلر" (Paul Kessler)، از پژوهشگران ناسا گفت: ما در جستجوی یافتن راهی از میان ایده‌های عموم مردم هستیم؛ بنابراین این چالش فقط مختص مهندسان نیست. ما می‌خواهیم نظرات همه مردم را بشنویم و برای شنیدن همه نظرات از ساده تا پیچیده مشتاق هستیم. ما هنوز بهترین راه را نیافته‌ایم؛ به همین دلیل تمایل داریم که هر پیشنهادی را بشنویم.

منبع : https://www.isna.ir/news/99080905371/

همرسانی خبر