//کروناویروس فناوری ویرایش ژن را به دنیای واقعی آورد آزمایش سریع کووید-۱۹ با استفاده از “کریسپر” تایید شد

کروناویروس فناوری ویرایش ژن را به دنیای واقعی آورد آزمایش سریع کووید-۱۹ با استفاده از “کریسپر” تایید شد

سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) برای اولین بار به تکنیک ویرایش ژن موسوم به "کریسپر" برای آزمایش تشخیص سریع "کروناویروس" جدید مجوز داد.

به گزارش پالانيوز و به نقل از ايسنا، شرکت "شرلوک بیوساینسز" یک مجوز استفاده اضطراری از سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) برای آزمایش سریع کووید-۱۹ که از فناوری ویرایش ژن موسوم به "کریسپر"(CRISPR) استفاده می‌کند، دریافت کرده است.

این نخستین مجوز استفاده از ابزار ویرایش ژن است که توسط FDA صادر می‌شود؛ یک فناوری که هم پتانسیل زیادی دارد و هم مسائل و نگرانی‌های اخلاقی فراوانی پیرامون آن وجود دارد.

آزمایش تشخیص ویروس "SARS-CoV-۲" با استفاده از فناوری کریسپر که توسط شرکت "شرلوک" توسعه یافته است، از یک مولکول کریسپر برای تشخیص امضای ژنتیکی این ویروس استفاده می‌کند. اگر ویروس را پیدا کند، آنزیم کریسپر فعال می‌شود و یک سیگنال قابل ردیابی منتشر می‌کند.

این کیت تشخیصی که از نمونه بینی یا نمونه "BAL" استفاده می‌کند، برای استفاده در آزمایشگاه‌های مجاز برای انجام تست‌های دارای پیچیدگی بالا طراحی شده است. در حالی که این آزمایش یک آزمایش سریع محسوب می‌شود، شرکت سازنده نگفته است که پردازش و حصول نتایج چقدر طول می‌کشد.

"دیوید والت" بنیانگذار شرکت "شرلوک بیوساینسز" گفت: آزمایش ما شناسایی سریع یک تغییر در DNA یا توالی RNA را در یک مولکول واحد انجام می‌دهد. این دقت، همراه با قابلیت استفاده از آن برای انجام روی بیش از ۱۰۰ هدف یا به عنوان یک سیستم مراقبت ساده، باعث می‌شود که این یک عضو مهم به مجموعه روش‌های تشخیص سریع باشد که قبلاً برای تشخیص کووید-۱۹ مورد استفاده قرار گرفته است.

وی گفت که در حال کار برای تولید انبوه سریع این کیت است و برنامه‌های خود را برای توزیع و در دسترس بودن این کیت طی هفته‌های آینده به اشتراک خواهد گذاشت.

این شرکت همچنین برای تشخیص کووید-۱۹ روی آزمایش دستی دیگری مشابه با آزمایش بارداری خانگی کار می‌کند.

آزمایش کریسپر "شرلوک" یکی دیگر از مجوزهای استفاده اضطراری برای مقابله با بیماری همه گیر کووید-۱۹ است که این روزها توسط FDA صادر می‌شود. این سازمان تاکنون به طراحی ونتیلاتور ناسا و یک افزونه چاپ سه بعدی شده که دستگاه آپنه خواب(وقفه تنفسی در خواب) را به ونتیلاتور تبدیل می‌کند، مجوز استفاده اضطراری داده است و به احتمال زیاد در هفته‌های آتی شاهد مجوزهای بیشتری از این دست خواهیم بود.

منبع : www.isna.ir/news/99021913462

همرسانی خبر