//یافته محققان بریتانیایی؛ مرگ و میر کووید ۱۹ در افراد سیگاری بیشتر است

یافته محققان بریتانیایی؛ مرگ و میر کووید ۱۹ در افراد سیگاری بیشتر است

طبق نتایج تحقیق جدید، افراد سیگاری و مبتلایان به بیماری انسداد مزمن ریوی با افزایش ریسک عوارض شدید بیماری کووید ۱۹ و مرگ ناشی از آن روبرو هستند.

به گزارش پالانيوز و به نقل از خبرگزاري مهر، بیماری انسداد مزمن ریوی، اختلال مداوم در عملکرد ریه ناشی از محدودیت جریان هوا است. به طورتقریبی حدود ۲۵۱ میلیون نفر در جهان مبتلا به این بیماری هستند.

در مطالعه جدید، محققان دانشگاه کالج لندن ۱۲۳ مطالعه و مقاله مربوط به بیماران کووید ۱۹ را بررسی کردند. در مجموع تعداد افراد مورد بررسی، ۲۴۷۳ بود. ۵۸ نفر از این بیماران (۲.۳ درصد) مبتلا به بیماری انسداد مزمن ریوی بودند درحالیکه ۲۲۱ نفر (۹ درصد) سیگاری بودند.

محققان مشاهده کردند بیماران کووید ۱۹ مبتلا به بیماری انسداد مزمن ریوی ۶۳ درصد بیشتر با ریسک ابتلاء به نوع شدید بیماری و ۶۰ درصد مرگ ناشی از بیماری روبرو بودند درحالیکه در افراد فاقد بیماری انسداد مزمن ریوی، ریسک ابتلاء به نوع شدید بیماری کووید ۱۹، تنها ۳۳.۴ درصد و ریسک مرگ ناشی از آن ۵۵ درصد بود.

همچنین، افراد سیگاری فعلی در مقایسه با افراد سیگاری سابق یا افراد غیرسیگاری، ۱.۴۵ بار بیشتر دارای عوارض شدید بیماری کووید ۱۹ بودند.

منبع : mehrnews.com/xRRSf

همرسانی خبر