//یک نوع پروتئین مهندسی شده از ورود کرونا به بدن جلوگیری می‌کند

یک نوع پروتئین مهندسی شده از ورود کرونا به بدن جلوگیری می‌کند

مهر : تحقیقی در دانشگاه ایلینوی روشی نوین برای کنترل شیوع همه‌گیری کووید ۱۹ ارائه کرده‌اند که با استفاده یک نسخه پروتئین سطحی (پذیرنده) مهندسی شده، به ویروس متصل می‌شود و از ورود عفونت به بدن جلوگیری می‌کند.

به طور کلی ویروس برای مبتلا کردن انسان نخست باید به یک پروتئین سطحی متصل شود که روی سلول‌های بدن انسان قرار دارد. ویروس SARS-CoV-۲ نیز به پروتئین‌های پذیرنده ACE۲ متصل می‌شود که وظیفه تنظیم فشارخون، میزان خون و تورم در بدن انسان را برعهده دارد. این پروتئین در بافت سراسر بدن به خصوص در ریه‌ها، قلب، رگ‌ها، کلیه و معده وجود دارد.

در همین راستا محققان بیش از ۲ هزار جهش ACE۲ را بررسی کردند و سلول‌هایی با پروتئین‌های جهش یافته روی سطح آنها ساختند.

در مرحله بعد آنها با تحلیل و بررسی شیوع ابتلای سلول‌ها به ویروس کرونا متوجه شدند با ترکیب ۳ جهش می‌توان یک پروتئین پذیرنده ساخت که ۵۰ بار قدرتمندتر به ویروس متصل می‌شود.

سپس محققان یک نسخه محلول از پروتئین پذیرنده مهندسی شده ساختند. این پذیرنده محلول از سلول جدا شده و به طور آزاد جریان داشت و همزمان به عنوان یک پذیرنده جعلی با ویروس واکنش نشان داد.

محققان پس از آزمایش، پیوستگی قدرتمند بین ویروس و پذیرنده جعلی را تایید کردند و معتقدند این روش با بهترین آنتی بادی‌های شناخته شده برای مقابله با کووید ۱۹ رقابت می‌کند.

همچنین تحقیقات نشان داد این پذیرنده‌های جعلی نه تنها در بافت‌های آزمایشگاهی با ویروس پیوند برقرار می‌کنند، بلکه به طور موثر آن را خنثی می‌کنند و اجازه نمی‌دهند سلول به ویروس مبتلا شود.

اریک پروکو پروفسور بیوشیمی دانشگاه ایلینوی می‌گوید: ما مشغول بررسی ایمنی و ثبات این پذیرنده‌های جعلی در موش‌ها هستیم، اگر این آزمایش موفقیت‌آمیز باشد، مسیر برای آزمایش‌های بالینی دارو فراهم می‌شود.

این تحقیق در وب سایت دانشگاه ایلینوی و همچنین در ژورنال ساینس منتشر شده است.

منبع : mehrnews.com/xStgR

همرسانی خبر